kontakt

novinky

2012-02-22 Nejstarší památka jížních Čech

Do mapy byl přidán kostel Sv. Mikuláše v Boleticích, a to včetně soudobých fotografií a podrobného popisu románského kostela, který je hodnocen jako nejstarší památka v jižních Čechách. Kostel je nyní po částečné rekonstrukci. Nicméně leží zcela opuštěn ve vojenském prostoru. Jeho odlehlost a stále patrné známky devastace na úchvatné historické památce silně zapůsobí na každého návštěvníka.

2012-01-30 Torzo Železné opony

Nedaleko Kvildy, v bývalé obci Bučina, stojí u hotelu Alpská vyhlídka 100m pás signální stěny, včetně pozorovací hlásky ŠPAK. Tato ojedinělá instalace není sice původní, ale poměrně přesně dokládá její vzhled. Na Šumavě podobnou, avšak chudší, "vzpomínkovou" instalaci můžete najít na českorakouském přechodu Guglwald, nedaleko Přední Výtoně.

2012-01-28 Vzácná fotografie roty Stoka

Bývalá pohraniční rota Stoka, stávala v 50.letech u plavebního kanálu pod Třístoličníkem. Rota v 60.letech zanikla. Ačkoliv vedle bývalé roty vede frekventovaná turistická trasa, málokdo si všimne zarůstajících betonových zbytků této pohraniční roty. Fotografie dokumentující původní stav těchto objektů jsou velmi vzácné. Agent Chlebník 180 nám tuto vzácnou fotografii poskytnul. Děkujeme.

2011-11-11 VIDEO - prezentace lipensko

Zveřejňujeme video prezentaci lipenska. Shlédněte všechny letní aktivity, které můžete na Lipně zažít.

2011-06-18 Nové historické dokumenty

V záložce DOKUMENTY budeme nyní postupně zveřejňovat kroniky a další historické dokumenty z obce Černá v Pošumaví a přilehlých obcí jako např. Dolní Vltavice, Kyselov, Bližná atd.

Tyto ojedinělé, velmi vzácné kroniky poskytnul pro web geošumava kronikář obce Černá v Pošumaví, pan František Záhora. Díky jeho laskavému souhlasu budete mít nyní možnost nahlédnout podrobně do historie a seznámit se s životem a osudy našich předků. Mnohé z těchto osudů zůstaly zapomenuty pod hladinou Lipna. Některé obce popisované v kronikách byly v 50.letech zdemolovány a zatopeny při stavbě Lipenské přehrady.

V 90.letech převážnou většinu těchto dokumentů z německých originálů přeložil a velmi pracně sepsal, sesbíral a utřídil do knižní podoby kronikář Stanislav Jagr. Několikaleté úsilí stálo pana Záhoru všechny tyto vzácné knihy přepsat do elektronické podoby a umožnit tak širší veřejnosti seznámit se s historií tohoto šumavského kraje.

Pokud vás tato historie zajímá, doporučujeme navštívit přímo stránky pana Záhory kde jsou všechny tyto dokumenty umístěny ke stažení: www.kronikaobcecerna.estranky.cz nebo se na jeho stránky velmi snadno dostanete přes web obce Černá v Pošumaví www.cernavposumavi.cz

 

 

 

2011-06-03 KRONIKA Pramenů Vltavy

V záložce dokumenty máte možnost si stáhnout velmi vzácnou kroniku pohraniční roty Prameny Vltavy vedenou od počátku 60.let. Po zrušení této roty v roce 1966 se jednotka přestěhovala na Kvildu, kde se ve vedení kroniky pokračovalo. Tato kronika končí rokem 1978.

Omlouváme se, že jsou některé stránky z kroniky napřeskáčku. Později opravíme.

2011-05-24 Kronika PS H.Dvořiště 1972-89

Úryvek z nově zveřejněné kroniky:

Naše pohraniční jednotka prožila stejně pohnutou historii jako většina pohraničních jednotek. Od útvaru SNB přes zaujetí nové sestavy různých přeměn až k dnešnímu stavu.

Původní jednotka SNB byla umístěna v Horním Dvořišti mezi kostelem a pekárnou naproti zbrojnice, potom byla přestěhována do bývalého chudobince, dnes domu, kde bydlí pracovníci statku. Odtud byla znovu přestěhována na náměstí.

Teprve v roce 1952 se jednotka přestěhovala a natrvalo usídlila v dnešní budově v Českém Heršláku.

Státní hranice v úseku roty probíhá od HM III/4 – HM III/21 v celkové šíři 9224m. Státní hranice tvoří hraniční potok a dále probíhá lesem. Terén v úseku roty je pro střežení značně obtížný, neboť v sobě zahrnuje 3 charakteristické části zcela odlišné pro střežení: zalesněná část v levém úseku, otevřený terén v pravém úseku, obydlená osada poblíž hraničního pásma.

2011-05-17 Kronika PS Pasečná 1982 - 90

V záložce dokumenty si můžete stáhnout 2.díl kroniky lipenské pohraniční roty Pasečná z let 1982 - 1990.

V mapě najdete veškeré zajímavé objekty, které se do dnešního dne v terénu ukrývají. Při přibližování mapy se postupně zobrazují další objekty s menším významem. Zajímavé je srovnání současné mapy s vojenskou mapou z padesátých let.

Další dosud nezveřejněné šumavské kroniky a dokumenty s tematikou PS budou postupně uveřejňovány.

2011-05-06 Kronika PS Pasečná 1951-80

V záložce dokumenty si můžete stáhnout vzácnou kroniku pohraniční roty Pasečná z let 1951 - 1980. Rota leží na pravém břehu Lipna mezi rotami Spáleniště a Kyselov. Kronika je ve formátu PDF a její druhý díl z let 1981 - 1990 právě připravujeme ke zveřejnění. Následovat budou i další kroniky šumavských rot.

2011-04-20 Zřícenina Pasovary

Mezi Světlíkem a Slavkovem se v údolí ukrývá rozsáhlý chátrající areál prastaré tvrze Pasovary. K místu jen velmi málo známém nevede žádná turistická trasa. Objekt je v soukromém vlastnictví a majitel bohužel zakazuje vstup k této nádherné zřícenině. Místo pustne v zapomnění a působí dosti tajemně. Každou chvíli by se dalo čekat, že v některém z mnoha sklepů objevíte kostru či poklad. A to ještě před 2.světovou válkou byla tvrz obestavěna vesnickými usedlostmi ve kterých žilo přes 150 němců. Po jejich odsunu po roce 1947 byly domy zbourány a místo dnes zarůstá kopřivami.

2011-04-11 Na Lipně byl objeven další bunkr

Po více jak 20 letech byl otevřen přísně tajný podzemní bunkr typu KŽ-4, která se nachází se jen 50 metrů od bývalé pohraniční roty Spáleniště. Bunkr byl v užívání PS a o jeho existenci věděl pouze velitel roty a jeden důstojník. Dle bývalého velitele byl jednou ročně v noci otevřen, zkontrolován a vybílen. I dnes je ve vynikajícím stavu.

Mezi rotou a přechodem Guglwald by se měl nacházet ještě jeden bunkr, jehož pozice zatím není známa. Další betonové bunkry najdete až u Vyššího Brodu nebo na Zadní Zvonkové.

2011-04-04 Podzemní prostory na Kapličkách

V bývalé obci Kapličky u Loučovic se nedaleko hlásky protivzdušné obrany nacházejí největší zapomenuté sklepní prostory ve východní části Šumavy. Sklepy náležely k faře, která sousedila s již neexistujícím gotickým kostelem.

Fara měla dva sklepy z nichž oba jsou částečně přístupné. Největší místnost o rozměrech 8x8 metrů je zaklenuta a uprostřed podepřena kamenným opěrným sloupem. Vstup do druhého sklepa byl kompletně zavalen, následně vykopán a prozkoumán. Vstup do podzemí je úzký a překlad nad vstupem je ve velmi špatném stavu. Upozorňujeme, že vstupovat do tohoto prostoru je životu nebezpečné! Sklepení vykopal, zdokumentoval a zaměřil specialista na podzemní prostory agent Houba.

2011-03-07 Objekty armády US na Strážném

Na německém území se hned za přechodem Strážný nachází velmi vzácný vojenský objekt z dob Studené války - betonová pozorovatelna armády US. Ta zde byla americkou armádou využívána po dobu Studené války. Z pozorovatelny je přímý výhled na český i německý hraniční přechod a silnici vedoucí k bývalé rotě Horní Silnice. Objekt zde již chátrá v zapomnění.

Bylo upřesněno, že námi původně označována americká pozorovatelna na Cazově sloužila německé Grenzpolizei, nikoliv armádě US! Pozorovatelna US však poblíž této pozorovatelny u Cazova skutečně stála. Nacházela na louce u blízkých chalup a v 90.letech byla zlikvidována.

Nutno upozornit na vzácný železný můstek, který se poblíž této pozorovatelny na našem území dochoval. Můstek byl postaven americkou armádou v roce 1945 a později využíván jako přemostění Železné opony (EZOHu).2011-02-22 Kronika roty PS Poštorná

V dokumentech si můžete stáhnout originál ručně psanou kroniku pohraniční roty Poštorná z let 1969 - 78. Jedná se sice o rotu znojemské brigády, nicméně pro historii česko-rakouského pohraničí cenný dokument.

2011-02-15 Video - Běžecké tratě

Zveřejňujeme video z běžeckých tratí kolem Čekých Žlebů a Stožce. Trasy vedou zapomenutým krajem podél hranic s Německem.

2011-02-04 Muckovské jeskyně

Černá v Pošumaví je známa těžbou grafitu, která zde v minulosti probíhala. Málo se však ví, že se zde těžil také vápenec. Mezi Černou v Pošumaví a Muckovem se nacházejí vápencové doly. Jedná se o významnou technickou památku. Těžba zde probíhala neobvyklou metodou komorování. V jeskyních se ze statických důvodů ponechávaly obří opěrné pilíře, které vytvořily neobvyklé útvary připomínající "pekelné brány".

Jeskyně jsou poměrně rozsáhlé a mají několik částí. Dnes jsou velice nebezpečné! Ze stropu se odlupují obrovské plochy vápence. Z bezpečnostních důvodů měly být v minulosti jeskyně odstřeleny a zavaleny. Naštěstí k tomu nedošlo a celý areál byl jen oplocen. Plot však dnes nahrazují jen ocelová lana a cedulka "zákaz vstupu".

2011-01-28 Běžecké trasy České Žleby

Rolbaři ze skiareálu České Žleby upravují přes 170 km běžeckých tras od Volar, přes České Žleby, Strážný, Plešné jezero až po Zadní Zvonkovou. Běžeckou trasu kolem Českých Žleb lze pokládat za nejkásnější na Šumavě. Vede podél hranic s Německem, zapomenutým krajem pohraničí, přes zaniklé obce Radvanovice, Cazov, Mlaka, Koňská Hlava a Krásná Hora. Trasa není náročná a po většinu dne nikoho nepotkáte.

2011-01-15 Nové fotografie

Do fotogalerie bylo nahráno 100 nejnovějších fotografií ze Šumavy. Aktualizovány byly galerie KRAJINA, ŽIVOT NA ŠUMAVĚ, FAUNA A FLORA. Připravujeme zveřejnění staronových fotografií s tématikou pohraniční stráže.

2011-01-08 Skiareal Mitterdorf

Představujeme vám 2.nejoblíbenější šumavský areál roku 2010. Německý areál Mitterdorf leží jen 5km za hraničním přechodem Strážný a patří k šumavské špičce. Je zde přes 5km sjezdovek, které jsou vhodné jak pro rodiny s dětmi, tak pro zkušené lyžaře. Černá sjezdovka má parametry FIS a na červené sjezdovce se jelo Mistrovství Německa v synchroním lyžování. Areál se zaměřuje na českou klientelu. Zaměstnanci areálu povinně absolvují kurz českého jazyka.

Dětský výukový areál dokonce předčí šumavskou jedničku - Velký Javor. Tři kobercové pásy, kolotoč a zázemí k dětskému areálu je bezkonkurenční. V ohřívárně si dokonce můžete ohřát své vlastní jídlo! Areál vám blíže přiblíží série videí, které můžete shlédnout na našich stránkách v informačním okně areálu.

2010-12-24 Skiareal Velký Javor

Grosse Arber - Velký Javor (1456 m.n.m) není jen nevyšší horou Šumavy. Zároveň na svém severním svahu nabízí špičkové podmínky pro sjezdové lyžování. Jedná se o největší šumavský areál s 10 kilometry sjezdových tratí, kabinovou lanovkou, dvěma šestisedačkami a dalšími vleky. Areál nabízí podmínky pro nejnáročnější lyžaře. Na černé sjezdovce se zde letos v únoru již poněkolikáté pojede Světový pohár. Mimo sjezdové tratě si zde můžete vyzkoušet freeride, který nikde jinde na Šumavě nezažijete. Na Velký Javor mohou také zavítat i úplní začátečníci. Vedle největšího lyžařského areálu nabízí i největší dětské výukové středisko na Šumavě, tzv. Kinderland. Pro ty co nelyžují vůbec, nabízí šumavský unikát – několika kilometrovou sáňkařskou dráhu na kterou Vás pohodlně vyveze šestisedačková lanovka. Pokud máte rádi běžeky, jistě uvítáte moderní běžecký areál s destíkami kilometrů pravidelně udržovaných stop.

 

Tento areál se nachází jen pár kilometrů za hraničním přechodem Železná Ruda. Specializuje se na českou klientelu. Například v restauracích či v půjčovně lyží se zde domluvíte česky. Skiareál Arber bohužel není u nás příliš znám, a tak návštěvníci zimní Šumavy lyžují na železnorudském Špičáku, protože o kvalitách a blízkosti Velkého Javoru nevědí. Přitom je Velký Javor s většími šumavskými areály cenově srovnatelný. Doporučujeme abyste jeho kvalitu posoudili sami.

2010-12-20 LA Hartmanice

Představujeme další lyžařský areál s přátelskou atmosférou. LA Hartmanice leží nedaleko Sušice a nabízí opravdu vynikající podmínky pro náročnější lyžaře. Je zde sice jen jedna 600m dlouhá sjezdovka, ale svým profilem a šířkou 150m, nabízí bezpočet možností jak si ji užít. V areálu jsou dva bufety a lyžařský výukový svah s provázkovým vlekem. Umělé zasněžování a noční lyžování je zde samozřejmostí.

Po srovnání s blízkým areálem v Kašperských Horách nám Hartmanice jednoznačně vycházejí jako vítěz. Doporučujeme!

2010-12-17 Ski areál České Žleby

Představujeme vám lyžařské středisko v Českých Žlebech. Můžete zde lyžovat na 3 mírných sjezdovkách, občerstvit se v bufetu, objednat si lyžařskou školičku nebo vyrazit na běžky. Kolem Českých Žleb najdete desítky kilometrů strojově upravených sjezdovek.

Dalo by se říct, že areál v Českých Žlebech patří mezi poslední "pravé" šumavské areály. Díky kladnému přístupu provozovatelů je atmosféra v areálu velice příjemná, jak o tom ostatně svědčí naše videprezentace.

2010-12-12 Zapomenutá rota u Českých Žleb

V těsné blízkosti hranice se sousedním Německem stojí dnes již zapomenutá rota Krásná hora. Své jméno si vysloužila podle stejnojmenné, dnes již zaniklé obce, která před 2. Světovou válkou čítala přes 20 domů. Po odsunu německých obyvatel se obec v 50.letech zdemolovala. Zachovány zůstaly pouze 2 původní objekty, které převzala pohraniční stráž a využívala je do roku 1965, než se přemístila do Českých Žleb. Dnes již zchátralé objekty jsou jedinou připomínkou doby dávno minulé. Takových to zachovalých tzv. starých rot je na celé Šumavě minimum. Připomeňme například rotu Račín na Lipensku.

V blízkosti roty Krásná hora procházely v 50.letech dráty Železné opony. Dnes zde kromě roty naleznete zákopy, betonový podzemní bunkr, tankovou cestu a krásnou krajinu.

 

V blízkosti roty procházely v 50.letech dráty Železné opony. Dnes naleznete zákopy, betonový podzemní bunkr, tanková cesta.

2010-12-02 Nové DVD o Šumavě

Dnes vychází první lyžařské DVD v Čechách. Nese název ZIMA NA ŠUMAVĚ a představuje zimní lyžařská střediska, některé běžecké tratě, vybraná ubytovací zařízení a další zimní šumavské tipy. Jako bonus obsahuje dokument o stavbě Boubínské rozhledny. DVD které vznikalo rok je z produkce GEOSUMAVA a podpořily jej firmy Hannah, SMP CZ, SPORTEN a časopis Snow.

K tomuto DVD vzniká webová prezentace, která bude v krátké době na našich stránkách spuštěna. 5000ks první edice tohoto DVD obdrží zdarma předplatitelé prosincového časopisu SNOW. DVD je možné si objednat emailem na info@suge.cz za cenu 49,-.

V sekci video prezentace můžete shlédnout ukázkové video z lyžařského areálu Mitterdorf.

2010-11-28 Nová kniha o Šumavě

V záložce DOKUMENTY si můžete stáhnout jednu z nejkrásnějších knih o Šumavě, která dosud nebyla nikde zveřejněna. Jedná se o knihu VZPOMÍNKY NA NĚMECKÝ RYCHNOV, kterou během II.světové války napsal JAN UNGER, bývalý kaplan a farář sloužící za První republiky v Německé Rychnůvku. Kniha je jediným existujícím uceleným svědectvím tohoto kraje, které bylo sepsáno v češtině. Autenticky vypovídá o životě původních obyvatel a jeho soužití s českou menšinou. Kniha je psána velice poeticky krásným jazykem a přesto, že je téměř 90 let stará, velmi dobře se čte.

Jan Unger pocházel z Českých Budějovic a v roce 1923 nastoupil na dva roky v Německém Rychnůvku jako kaplan. Sloužil zde pod českých farářem Vincentem Grossem, kterého si velice oblíbil a kterému tuto knihu věnoval.

Německý Rychnůvek ležící na hranici s Rakouskem (dnešní pravý břeh Lipna) byl v té době osídlen německým obyvatelstvem, které bylo v roce 1947 odsunuto. Z důvodu zřízení Železné opony a Zakázaného pásma byl Rychnůvek v 50.letech včetně gotického farního kostela srovnán se zemí. Dnes toto místo zarůstá kopřivami a plevelem.

Sám Jan Unger se do milovaného Rychnůvku vrátil jako farář v roce 1937. Těsně před začátkem války musel z Rychnůvku z důvodu nepokojů odejít. V 50.letech byl komunistickým režimem za protistátní činnost uvězněn. V 60. letech, krátce před jeho smrtí mu bylo dovoleno se do Rychnůvku v doprovodu Pohraniční stráže podívat. Na místě kostela, fary a hřbitova kde pochoval svou maminku našel jen trosky, které mu vlily do tváře slzy.

Knížku „Vzpomínky na Německý Rychnov“ sepsal Jan Unger rukou. O tom, že kniha existuje a leží zapomenuta v třeboňském archivu vědělo jen málo zasvěcených. Mezi nimi naštěstí byl i Fritz Bertlwieser, autor několika knih o tomto kraji. Rodina Bertlwieserů pocházející z Reiterschlagu (dnes Pasečná) byla rovněž v roce 1947 odsunuta. Fritz Bertlwiser knihu v archivu okopíroval a později se o tom zmínil svému známému Martinovi Berkovi z Brna, který je rovněž velkým milovníkem Šumavy se zájmem o historii. Ten s pomocí Zuzany Vopálkové tuto ručně psanou knihu ve svém volném čase přepsal do elektronické podoby. Následně nechal tuto knížku v malém nákladu vytisknout a poskytnul ji všem o kterých věděl, že by ji ocenili. A tak se její elektronická podoba dostala i k nám. Díky Janu Ungertovi, Fritzu Bertlwieserovi a Martinu Berkovi nyní máte možnost jako jedni z prvních nahlédnout do prvorepublikové Šumavy a užít si námi nepoznané krásy.

2010-11-18 Rota Horní Silnice

U přechodu Strážný stojí u silnice bývalá rota PS Dolní silnice. Málo kdo však ví, že několik kilometrů západním směrem je hluboko v lese ukryto místo, kde stávala rota Horní Silnice. Ta však koncem 50.let zanikla a na místo se zcela zapomnělo. Z této pohraniční roty zůstala stát jen jedna budova, pak zde naleznete základy dřevěných budov, zákopy a  fontánku, která zdobila rotu. Co místo neztratilo je podivná atmosféra doby minulé. Na zapomenuté místo nás zavedl agent Chlebník 180.

2010-10-24 Objevena pozorovatelna US

Nedaleko Strážného byla objevena unikátní pozorovatelna, kterou používala americké armáda pro pozorování Železné opony, která procházela v její těsné blízkosti. Samotný drátěný zátaras zde stál pouhých 30metrů od této pozorovatelny. Mezi nimi teče hraniční Mechový potok a symbolicky je odděluje hraniční mezník z roku 1844. Na místo nás upozornil agent Chlebník180.

2010-10-10 PS rota Klápa

Naštívili jsme pohraniční rotu Klápa a pořídili několik zajímavých fotografií "zachovalého" interiéru roty. Dále jsme aktualizovali informace k současnému stavu roty.

2010-10-05 Pohraniční rota Račín

Na pravém břehu Lipna mezi Kyselovem a Zadní Zvonkovou stála dnes již zapomenutá pohraniční rota Račín. Toto tajuplné místo vás přenese do 50.let minulého století. Dřevěné ubytovny pro pohraničníky zde již nenajdete, dům pro důstojníky však stále stojí včetně původního hospodářského stavení po němcích. Jedná se o jedinou usedlost, která se z obce Račín zachovala. Všechny ostatní domy v obci byly zdemolovány. Na jejich místěch dnes naleznete pouze rozvalyny, studny a sklepy. Podobné stavení na pravém břehu Lipna nenajdete.

2010-09-27 Hlasovací soutěž skončila

Včera ve 20:00 skončila na našich stránkách hlasovací soutěž o nejhezčí obrázek z Pohádkové rezervace. Letos soutěžilo přes 1000 obrázků a na vítězství bylo třeba získat přes tisíc hlasů, což se podařilo Veronice Zbrojníkové (1016 hlasů), která soutěž vyhrála v těsném rozdílu před druhou Anetkou Linkovou (1008 hlasů), která do poslední chvíle soutěž po celé týdny vedla, za což jí patří velké uznání. Třetí skončila Veronika Blažková (952 hlasů). První tři získávají rohy čerta Uhlíka. Stupínek vítězů jen těsně utekl čtvrté Míše Pumrové (920 hlasů), která rovněž obdržela velmi vysoký počet hlasů.

Děti, které skončily do 20. místa obdrží vstupenku na listopadové vystoupení Pohádkové rezervace, které se uskuteční v PRaze a Kaplici. Všem dětem, kteří získaly minimálně 30 hlasů, zašleme diplom. Vstupenky a diplomy budeme zasílat v následujících dnech emailem.

Pokud váš obrázek získal více jak 30 hlasů, zašlete nám pro jistotu kontaktní email na karkulka@pohadkovarezervace.cz

Stačí uvést jméno autora obrázku. Budeme mít tak vaši správnou adresu na kterou výhru zašleme. Emaily uvedené na obrázcích jsou totiž občas špatně čitelné a vracejí se nám.

V následujících týdnech budeme na naše stránky www.pohadkovarezervace.cz přidávat fotografie a videa z léta a průběžně vás informovat o tom, jak probíhají přípravy na listopadové vystoupení.

2010-09-20 Rota Planina a Smrčina

Aktualizovali jsme fotografie a informace k pohraničním rotám Planina a Smrčina, které se dnes nacházejí v 1.zóně Národního Parku na úpatí Smrčiny. Roty byly postaveny již počátkem 50.let a zanikly už v roce 1965 kdy byly tyto malé roty nahrazovány většími objekty, které byly stavěny blíže do vnitrozemí (rota Klápa, Zadní Zvonková). O těchto starých rotách se dnes ví jen velice málo. Přestože roty leží poblíž turistických cest, unikají skryty v hlouby lesa lidské pozornosti.

2010-08-10 Nové DVD o Šumavě

Na podzim tohoto roku budeme vydávat DVD o zimní Šumavě. Prostřednictvím krátkých reportáží a prezentací Vám představíme nejzajímavější místa, která v zimě na Šumavě stojí za to navštívit. Těšit se můžete na videa z českých i zahraničních lyžařských areálů, běžeckých tras, ubytování a zimní přírody.

Kdo projekt podpořil, kdy a kde přesně DVD vyjde si prozatím ponecháváme v tajnosti. Již nyní však můžete shlédnout první ukázkové video z německého lyžařského areálu Mitterdorf. Jedno z nejkvalitnějších lyžařských středisek Šumavy leží jen 5km od přechodu Strážný. Zda areál stojí za návštěvu posuďte už sami.

 

2010-07-27 Mountain wolf farm

Jen 5km od přechodu Kyselov, můžete navštívit na rakouské straně Šumavy horskou psí farmu či indiánský kemp MOUNTAIN WOLF FARM ležící v osadě Grünwald. Na farmu jezdí stovky návštěvníků z celého Rakouska, Německa i z Itálie nejen v zimě kdy nabízí jízdu na psím spřežení. Češi sem zavítají víceméně náhodou. I přes to, že farma leží téměř na hranici, u nás se o ní bohužel neví.

Martin Mahringer na farmě chová přes 50 tažných psů a pro návštěvníky postavil indiánský kemp v kanadském stylu kde můžete strávit celý den lezením po stromech, horolezeckých stěnách, lukostřelbou a dalšími aktivitami, včetně grilování u stylového srubu. Na farmě se mluví anglicky a německy.

Za farmou můžete vyšplhat na skalnatý vrchol hory Bärenstein. Od vrcholového kříže je překrásný pohled na Lipensko.

2010-07-18 Nová rozhledna Alpenblick

Minulý rok byla na rakouské straně Šumavy otevřena nová rozhledna Alpenblick. Krásná, dřevěná rozhledna s výhledem na Alpy a rakouskou Šumavu se nachází jen několik málo kilometrů od Zadní Zvonkové. 3km od této rozhledny se nachází další rozhledna Moldaublick, ze které je krásný výhled na Smrčinu, Horní Planou a Lipno. K oběma rozhlednám se dá vyjet autem. Druhou možností je nechat auto na parkovišti u Böhmerwald areny a dojít na vrchol pěšky.

2010-07-13 Muzeum Smyslů

Horní Rakousko nabízí návštěvníkům Šumavy nespočet zajímavých expozic a muzeí určených dospělým i dětem. Bohužel se na české straně Šumavy tyto zajímavosti nepropagují a to i přes to, že leží jen několik málo kilometrů za hranicemi.

Jedno z míst, které určitě stojí za návštěvu je muzeum smyslů - Villa Sinnenreich ve městě Rohrbach. V bývalé vile majitele místní továrny je instalována originální interaktivní expozice zaměřena na vaše smysly. Prostřednictvím trojrozměrných exponátů můžete experimentovat sami na sobě a vyzkoušet tak neuvěřitelné a mnohdy nevysvětlené jevy (optické klamy apod.). Expozice je určena dospělým i dětem a přizpůsobena i českým návštěvníkům. Výlet do Rohrbachu můžete spojit s návštěvou několika dalších zajímavostí, které na české straně Šumavy nenajdete. Všechna tato zajímavá místa na druhé straně hranice jsou vyznačeny v naší interaktivní mapě.

2010-07-07 Rezervace Pohádkové rezervace

Všem návštěvníkům Pohádkové rezervace doporučujeme, aby se na představení Pohádkové safari a Čertova nevěsta telefonicky rezervovali. Maximální počet na představení je 80 osob. Rezervace není nutností, ale Vaší jistotou, že se na Vás dostane. Telefon pro rezervace Pohádkové rezervace je: 602 809 207. Telefon občas ráno zvedá čert, tak se nelekněte.

2010-07-05 Pohádková rezervace otevřena

Premiérové představení Pohádkového safari bylo bouřlivě přijato. Ve chvíli, kdy čert s andělem odešli hrát do nebe karty, se zablesklo, zahřmělo a spustil se prudký liják. Naštěstí nejsou pohádkové bytosti z cukru a v  dešti se nerozpustily. Díky obětavému přístupu pana Ptáčka a diváků nebylo rozpuštěno ani představení a tak jedinou obětí zůstává Bajajova papírová helma, která bude od zítřka vyměněna za pravou poctivou nefalšovanou helmu z plastu.

Kristýnka říkala, že se jí to moc líbilo.

2010-06-28 Lexixon pohádkových bytostí

Ke slavnostnímu otevření Pohádkové rezervace vydává Geosumava.cz LEXIXON POHÁDKOVÝCH BYTOSTÍ, původně sepsaný v roce 1923 zakladatel rezervace panem Ptáčkem. Ilustrovaný almanach všech obyvatel Pohádkové rezervace tak vychází v reedici po 77 letech. Sešitek ve formátu A6 má zajímavý prastarý design o 16 stranách. Dozvíte se v něm jaké mají pohádkové bytosti rozeznávací znaky, kde se vyskytují a čím se živý. Samozřejmostí jsou další zajímavosti jako například kdo všechno miluje rytíře Bajaju apod.

Společně s Lexixonem vychází omalovánky pod názvem OMALOVÁNKY POHÁDKOVÝCH BYTOSTÍ PANA PTÁČKA s jedinečnými ilustracemi čerta Uhlíka.

Lexixon a omalovánky si můžete zakoupit po celé léto ve vrátnici Pohádkové rezervace. Obě tiskoviny vycházejí v omezené edici 3000ks a jejich cena nepřesáhne 30Kč. Ukázku Lexixonu a omalovánek si můžete stáhnout v záložce DOKUMENTY,

2010-06-21 Nový web Pohádkové rezervace

Pro návštěvníky a fanoušky Pohádkové rezervace vznikly nové internetové stránky. Stačí vpravo kliknout na velké zelené okno "POHÁDKOVÁ REZERVACE" a dozvíte se všechny podrobnosti k tomu, co v létě u Frymburku připravujeme. Můžete shlédnout videa z minulého ročníku, prohlédnout si unikátní fotografie pohádkových bytostí a pravidelně číst novinky ze světa pohádkových bytostí volně přeživajících v naší rezervaci.

Do premiérového otevření Pohádkové rezervace zbývá už jen 14 dní!.

2010-06-18 Cyklotrans - jízdní řády

V záložce dokumenty si můžete stáhnout mapu a aktuální jízdní řády letních autobusových linek Cyklotrans, převážejících v letních měsících turisty a kola po celé Šumavě. Kromě toho zde naleznete i jízdní řád a ceník převozů na Lipně (Frymburk - Frýdava, Horní Planá - Bližší Lhota).

2010-06-10 Pohádková rezervace

Badatel a pohádkolog pan Ptáček založil na Lipně unikátní lesní Pohádkovou rezervaci kde volně přežívají ohrožené druhy pohádkových bytostí. Jedná se o jedinou, unikátní rezervaci svého druhu v České Republice. Projekt navazuje na úspěšný pohádkový les z minulého roku, který jsme organizovali u Vyššího Brodu.

Rezervaci budete moc navštívit na Frýdavě po celé letní prázdniny, třikrát denně od pondělí do pátku. Ve stanovených časech se budou v rezervaci odehrávat tři různá „divadelní“ představení určená nejen dětem, ale i dospělým. V záložce DOKUMENTY si můžete stáhnout plakát k této akci.  Více informací o projektu se dozvíte z mapy.

2010-06-01 Úmrtí na Železné oponě

Na pravém břehu Lipna,  leží nedaleko Pasečné bývalá osada Rožnov. Místo tragické události ke které zde došlo v roce 1954. Přímo na elektrických drátech Železné opony zde zahynul pohraničník, který se pokoušel zadržet narušitele státní hranice. Místo kde stávala brána Železné opony na které pohraničník zahynul, bylo po mnoho let opuštěné, protože tudy nevedla žádná významná turistická stezka. Dnes se na tomto místě buduje cyklostezka, která povede z Pasečné přes Rožnov přímo do Rakouska. Smutná událost už však nikdy nebude kolemjdoucím připomenuta.

V záložce DOKUMENTY si můžete stáhnout dokument podrobně vyšetřující jak k události mohlo vůbec dojít. V závěru dokumentu je nařízeno vybudovat pod EZOH (elektrické oplocení státní hranice) podchody pro snadný pohyb pohraničníků. Tyto podchody jsou v terénu ještě dnes velmi častým jevem. Několik z nich můžete najít v naší interaktivní mapě.

2010-05-26 Bunkry na Hrudkově

Areál léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí na Hrudkově u Vyššího Brodu byl před několika lety uzavřen a chátrá. Nemocniční pavilóny kdysi známě léčebny zejí prázdnotou, plesnivý a zarůstají mechem. Celý areál budí hrůzu a hodil by se k natáčení hororového filmu. Obývaný je pouze malý panelový dům a bytovky kde dnes stále žijí bývalí zaměstnanci nemocnice.

Málo kdo však ví, že uvnitř tohoto areálu se nachází tajný objekt - podzemní bunkr určený pro vedení nemocnice. Tento podzemní bunkr byl vybudován v době studené války jako součást obrany státu. Byl pravidelně udržován bývalým zaměstnancem nemocnice, díky kterému jsme mohli tento bunkr odkrýt a zdokumentovat. Nyní si můžete na našem webu prohlédnout i 3D vizualizaci tohoto bunkru. V areálu by měl být ještě jeden podzemní bunkr, jehož přesná poloha není známa a nebyl desítky let odkryt.

Kolem celého areálu se nachází 6 palebných objektů z nichž nám se podařilo najít a zdokumentovat pouze tři. Dva jsou v dobrém stavu a přístupné. Všechny se nacházejí mezi nádražím ve Vyšším Brodě a Hrudkovem. Další bunkry byly u kláštera, na Malšíně, u Rožmberka a na Studánkách. Ty které se nám podařilo dosud najít a zdokumentovat, najdete v naší interaktivní mapě.

Připravujeme zveřejnění polohy desítek poválečných bunkrů kolem Kvildy a Strážného.

 

2010-05-22 Zatápění rakouského území

Již zveřejněné dokumenty o změně ochrany státních při zatápění Lipna doplňujeme o dokument: Lipno - Zatápění rakouského území z roku 1956. Tento historicky zajímavý dokument si můžete rovněž stáhnout v záložce DOKUMENTY.

2010-05-19 Ochrana hranice na Lipně 1957

Napuštění Lipenské přehrady v roce 1957 přineslo velké změny ve způsobu ochrany státní hranice. Hladina Lipna zasahovalo částečně až do Rakouska což znamenalo, že hraniční a zakázané pásmo se muselo posunou blíže do vnitrozemí. Hraniční pásmo s omezeným vstupem procházelo polovinou přehrady a bylo označeno bójemi. Radar na Kyselově a motorové čluny pohraniční stráže tuto linii bedlivě střežily. Na pravém břehu držely v úkrytech pohraničníci své hlídky a dalekohledy s nočním viděním pozorovali hladinu.

Taková byla situace na Lipně v 80.letech. Jaké však byly začátky organizace ochrany hranice po napuštění přehrady, kdy pohraniční stráž neměla s tímto systémem ochrany žádné zkušenosti se dozvíte z originálních dokumentů z roku 1957. Dva návrhy na změnu organizace ochrany státní hranice po napuštění Lipna si můžete stáhnout v záložce DOKUMENTY.

Video záběry pohraniční stráže na Lipně můžete shlédnout ve videu „Služba na Šumavě“, které si můžete přehrát v záložce VIDEO – DOKUMENTY. Zajímavý je záběr z pozorovatelny na Račíně a záběr na ústí potoka Pestřice do Lipna kde je tento potok ve videu nesprávně označen za "původní koryto Vltavy". Ve videu „poplach na rotě“ jsou dále k vidění záběry pohraniční stráže Kyselov – Zvonková kde pohraničníci zasahují a vyskakují z vozidla V3S rovněž na Račíně.

2010-05-17 Minová pole - rozkaz ke zřízení

Stáhněte si další tajný dokument ministerstva vnitra, nyní již z roku 1951. Ppl. Ludvík Hlavačka v něm podává návrh ke zřízení minových polí, kterých mělo být na Šumavě dle jeho návrhu zbudováno na 70km! K dokumentu je přiložen nákres jakým způsobem měly tyto miny fungovat. Z převážné většiny se nejednalo o klasické nášlapné miny, ale o střepinové miny s nástražným drátem.

 

Málo kdo ví, že se miny v některých úsecích na Šumavě skutečně v 50.letech používaly. Tak jako elektrický zátaras, byly miny stejně nebezpečné pro samotné pohraničníky jako pro potencionální narušitele. Jen v 50.letech zabily miny 28 pohraničníků. Pohraniční stráž sama vyvíjela tento systém ochrany státní hranice a snažila se jej zdokonalovat, avšak neúspěšně. Miny rezivěly, na nástražný drát sedali ptáci a miny samy explodovaly. Minová pole tak byla pohraniční stráží postupně rušena a v 60.letech už se nepoužívala. V této souvislosti zveřejníme i archivní dokument popisující za jakých okolností byl nešťastný narušitel státní hranice minou zabit.

2010-05-13 Nový dokument o Železné oponě

V záložce DOKUMENTY si můžete volně stáhnout dosud nezveřejněný tajný dokument ministerstva vnitra z října 1953. Velitel pohraniční stráže, brigádní generál Ludvík Hlavačka v něm předkládá návrh k ženijně technickému zabezpečení hranic proti přejezdu motorových vozidel na západní hranici.

Tento sedmistránkový historicky velice cenný dokument, popisuje způsob výstavby Železné opony, která v těchto letech postupně vznikala. Kromě návrhu na vybudování překopů lesních cest, rozmístění protitankových zátarasů, je zde popsáno jakým způsobem mělo fungovat elektrické oplocení státní hranice – EZOH, včetně podrobného návodu k jeho obsluze. Dokument dokládá jak nebezpečné bylo toto oplocení státní hranice a to nejen pro narušitele, ale i pro samotné pohraničníky.

V blízké době budeme zveřejňovat další dokumenty dokládající budování Železné opony, včetně návrhu na změnu ostrahy hranice při budování Lipna z roku 1957 a dalších archivních  záznamů o úspěšném či neúspěšném překonání Železné opony na Šumavě. Zveřejněny budou i dokumenty zaznamenávající úmrtí – spálení – na elektrickém zátarasu popsaném v dokumentu Ludvíka Hlavačky.

Neměli bychom zapomínat, že i toto smutné období je významnou částí historie šumavského pohraničí. Stopy po Železné oponě včetně elektrifikovaného zátarasu můžete ve volné přírodě nalézt i dnes. Tyto „stopy“ postupně dokumentuje a zanášíme do naší interaktivní mapy, abyste se i na tato skrytá místa mohli sami vydat a nahlédnout do poválečné historie.

2010-05-04 O Svatém Kameni ke stažení

V záložce DOKUMENTY si můžete stáhnout informační brožurku o Svatém Kameni sepsanou roku 1948. Podrobně je zde popsána historie tohoto zajímavého poutního místa na pomezí Šumavy a Novohradských hor. Těsně po vydání této brožury nastal převrat v dějinách této pohraniční osady, která se ocitla v hraničním pásmu. Klášter začal chátrat a následně byl zbourán, u kostela byla postavena pohraniční rota a kostel byl následně využíván pohraniční stráží. V 90.letech byl v dezolátním stavu, a tak jako většina kostelů v pohraničí, kteří nebyly v 50.letech zbourány, obnoven původním německým obyvatelstvem, které bylo v roce 1946 odsunuto.

Na Svatém Kameni dnes můžete navštívit krásný zrekonstruovaný poutní kostel Paní Marie Sněžné u Svatého Kamene, v kostelní kapli dva tajuplné kameny, které dle legendy předznamenávají konec světa, dále krásnou poutní studánky a hospodu s dobrou limonádou. Doporučujeme na nedělní výlet.

2010-04-27 Farní kronika Cetvin ke stažení

V záložce DOKUMENTY si můžete stáhnout historicky velice cenou a zajímavou farní kroniku Cetvin vedenou od roku 1324. Poslední záznam je z roku 1984 kdy byla ku příležitosti 600 výročí kostela v Cetvinách vydána brožura obsahující i právě tuto kroniku.

Díky tomu, že byla tato brožura včetně kroniky kompletně přeložena do češtiny, máte ojedinělou možnost nahlédnout hluboko do historie pohraničí, kde se ještě v roce 1945 mluvilo převážně německy a česky psané dokumenty o jeho historii jsou i dnes cenné.

Brožura kromě kroniky obsahuje průvodní slovo posledního faráře z Cetvin. Dále vyprávění o historii tohoto kraje a jeho postupném osidlování včetně historie vzniku osad Cetviny, Mikulov a Dolní Přibání. V závěru jsou podrobně popsány náboženské a umělecké památky v blízkém okolí Cetvin včetně podrobné mapy dnes již zaniklé osady.

2010-04-25 Nový termín EXPEDICE

Pro stálý zájem byl vypsán další termín pěší expedice Zakázané pásmo, která se uskuteční v sobotu 1.5.2010.

Expedice je omezena počtem osob, proto prosíme všechny zájemce ať si svá místa rezervují včas emailem na info@suge.cz nebo na telefonu 607 726 738.

Místo setkání a podrobnosti k programu najdete prostřednictvím následujícího odkazu v mapě.

2010-04-16 Expedice Zakázené pásmo

Nadcházející sobotu 24.4. se koná pěší expedice do bývalého zakázaného pásma s průvodcem a výkladem o historii pohraničí po roce 1945, kdy došlo k vystěhování německy mluvících obyvatel a začala se postupně budovat tzv. Železná opona. Navštívíme odlehlá místa,  která se po odstranění drátů po roce 1990 téměř nezměnila. Stopy po působení pohraniční stráže a životu původních německých obyvatel pozornému oku neuniknou.

Prosíme zájemce o tuto expedici, aby si místo včas rezervovali na emailu info@suge.cz nebo telefonicky na telefonu 607 726 738.

2010-04-13 Průhlednost - nová funkce mapy

Pro ty co se zajímají o historii Šumavy jsme zprovoznili novou funkci interaktivních map z roku 1928 a 1953 –  díky  funkci  PRŮHLEDNOST máte možnost zprůhlednit historické vojenské mapy položené na součastných mapách a tím přesně porovnávat změny v krajině za posledních 60 – 80 let. Díky této funkci uvidíte co a kde se pod hladinou Lipna ukrývá, kudy přesně vedly před II. Světovou válkou silnice, kde ještě po válce stály později zdemolované pohraniční obce a jak vypadá krajina dnes.

Funkce PRŮHLEDNOST se vám automaticky zobrazí v mapové aplikaci po otevření map z roku 1928 nebo 1953. Pomocí posuvníku máte možnost libovolně měnit stupeň průsvitnosti historické mapy položené na současných leteckých snímcích.

Do historických map máte možnost nahlédnout od Dolního Dvořiště k Českým Žlebům. Pokud bude ze strany návštěvníků našich stránek zájem, je možné historicky zmapovanou oblast rozšířit na celou Šumavu včetně použití historických leteckých snímků z let 1951 a 1965.

2010-03-26 Tajemství Františkova

Zveřejňujeme novou knihu Antonína Kunce TAJEMSTVÍ FRANTIŠKOVA A PRAMENŮ VLTAVY. V záložce DOKUMENTY si můžete tuto knihu volně stáhnout. Jedná se o velice zajímavé a poutavé vyprávění o minulosti Františkova, který leží v samém srdci Šumavy mezi Borovou Ladou a Kvildou. Sám autor knihy v posledních letech organizoval pátrání po utajované továrně na německá letadla Messerschmitty. Podle mnoha svědectví a nálezů ve státních archivech se autorovi podařilo doložit, že se v posledních letech druhé světové války ve Františkově některé části těchto letadel skutečně vyráběly. Daleko větší záhadou však zůstává zda německá armáda, prostřednictvím ruských válečných zajatců, budovala v okolí Františkova také podzemní část této továrny, kam měla být výroba přesunuta.

Dále knihu provází výpověď o přísně utajovaném pátrání po německých válečných dokumentech, které na Pramenech Vltavy v nedávné minulosti probíhalo. V bývalé turistické chatě na Pramenech Vltavy byly v průběhu druhé světové války zcela prokazatelně pod velice přísným režimem vězněni ruští váleční zajatci. Zda zde vykonávali lesnické práce nebo jejich úkolem bylo budovat rozsáhlé podzemní prostory se pokusí autor zodpovědět.

Zajímavá je také úvodní kapitola knihy HISTORIE HLEDÁNÍ kde autor shrnuje výsledky téměř šedesátiletého pátrání a hledání úkrytů písemností, cenností a zbraní, které by měly být podle archivních dokumentů MV během druhé světové války vybudovány nacisty na území naší republiky. Byly tyto úkryty nalezeny a otevřeny? Pokud ne, proč? Bylo v nich něco uloženo? Proč se nic nenalezlo ani v případech, kdy se poznatky z výpovědí pamětníků zdají být nezpochybnitelné? Je vůbec reálné něco nalézt?

Kniha je zveřejněna pouze v elektronické podobě. Tištěnou verzi této knihy není možno si opatřit. Pátrání po podzemí nekončí. Pokud si myslíte, že můžete v pátrání pomoci, můžete kontaktovat přímo autora knihy Antonína Kunce telefonicky 739 030 763 , 606 611 691 nebo emailem penzion@modrin.cz

2010-03-10 Nově ke stažení dokumenty o PS

Přidali jsme novou kategorii DOKUMENTY do které budeme přidávat dosud nezveřejněné dokumenty a články ve formátu PDF kde stažení. Jako první jsme vložili tři kroniky velitelských rot Pohraniční stráže. Budou následovat další kroniky, tiskové materiály o PS,ale obecně o historii Šumavy.

Pokud k tomuto tématu sami vlastníte zajímavé materiály a rádi byste se o ně podělili, můžeme je prostednictvím našeho webu zveřejnit. Dokumenty uveřejníme buď anonymě nebo pod Vaším jménem či jménem autora. V případě zájmu o zveřejnění napište nám email na info@suge.cz

2010-03-02 VIDEO - minipivovar Vyšší Brod

Zveřejňujeme prezentaci minipivovaru ve Vyšším Brodě společně se záběry z hospody PAJZL U JAKUBA kde se pivo JAKUB točí.

2010-02-18 Nové video - Mitterdorf

Zveřejňujeme nejnovější, stále však pracovní, verzi video prezentace z lyžařského areálu Mitterdorf. Video vyjde na podzim tohoto roku na DVD "Zimní Šumava" kde budou představeny další lyžařské areály a běžecké trasy.

2010-02-15 Nové fotografie v mapě

Do interaktivní mapy bylo vloženo na 800 nových fotografií a 120 nových objektů z oblasti Horního Rakouska, Lipenska, Kaplicka a Krumlovska. Oblast od Horního Dvořiště po Novou Pec je již včetně rakouské strany kompletně zmapována. Postupně budou k objektům přibývat základní textové informace. Samozřejmě bude nadále probíhat domapovávání této oblasti a vkládání nově objevených objektů.

V letošním roce 2010 bude probíhat mapování Bavorského lesa a české strany Šumavy od Stožce po Modravu. V mapě je nyní přes 1500 objektů a přes 10 000 fotografií naší vlastní výroby.

2010-02-06 VIDEO - Ptáček trénuje

Pan Ptáček - průvodce šumavskými běžeckými areály trénuje na zítřejší nedělní závod konaný v Schönebenu u Zadní Zvonkové. Video z tréninku u Bad Leonfeldenu dokazuje jakou má Ptáček letos formu. Nechme se překvapit, jak se mu v zítřejším našlapaném poli zadaří. Zítřejší závod samozřejmě zaznamenáme na kameru a následně zveřejníme na našich stránkách.

2010-01-10 Nové objekty v mapě

Do interaktivní mapy Šumava Geographic bylo přidáno 440 nových objektů a dalších 300 bude v následujícím měsíci do mapy nahráno. Novými zmapovanými oblastmi jsou Horní Rakousko, Volarsko a Kaplicko, resp. oblast kolem Dolního Dvořiště. Fotografie jsou postupně přidávány ke všem objektům a do konce zimy budou všechny objekty v mapě obsahovat podrobné informace.

2010-01-04 VIDEO - Hallstatt

Prostřednictvím hudební prezentace Vám představujeme Hallstatt - alpské městečko pod Dachsteinem známé svou mystickou atmosférou, které okouzlí každého návštěvníka. I přes to, že městečko navštěvují tisíce turistů, uchovává si stále svou poklidnou, tajemnou atmosféru.

I návštěvu Hallstattu lze spojit s dovolenou na Šumavě. Pokud pro vás hodina a půl klidné jízdy od hranic není moc, zajeďte se alespoň na dva dny do Hallstattu podívat. Určitě nebudete zklamáni.

2009-12-27 VIDEO - Bouldering Luč

Zveřejňujeme video ze série dokumentů Honza jde, nyní pod názvem Honza leze - Bouldering na Luči. Hora Luč u Loučovic pod Lipenskou přehradou nabízí jedny z nejlepších podmínek pro tento netradiční sport v České Republice. Na horolezce zde čeká na 600 lezecích tras, značených barevnými značkami na balvanech.

2009-12-18 DVD Šumava

Šumava Geographic ve spolupráci s magazínem SNOW, značkami Hannah a Sporten připravuje vydání ucelené prezentace zimní Šumavy na DVD. V letošní zimní sezoně budeme natáčet prezentace z lyžařských a běžkařských areálů, sport & wellness center, muzeí, penzionů, hotelů a všech dalších zařízení které se budou chtít do projektu zapojit. DVD uvede úvodní 20 minutový film, který představí zimní Šumavu dle regionů. Pro snazší rozhodnutí kam v zimě pojedete si následně budete moci vybrat z jednotlivých reportáží a dokumentů, které Vám představí jednotlivá zařízení podrobněji.

Již nyní můžeme prozradit, že na Vás čeká bohaté představení u nás málo známého Bavorského lesa včetně lyžařských areálů Velký Javor, Mitterdorf, spirálovité rozhledny a dalších turistických atrakcí, které bohužel zatím unikají naší pozornosti.

DVD si budete moci již při vaší letní návštěvě zakoupit v infocentrech, novinových stáncích, knihkupectvích a některých recepcích po celé Šumavě.

2009-12-11 VIDEO - Penzion Romantik

Uvádíme novou video reportáž z penzionu Romantik, který leží na magickém místě na Vltavě pod hradem Rožmberk.

2009-11-29 Historické mapy Šumavy

Od dnešního dne jsou návštěvníkům portálu geosumava přístupny v mapové aplikaci (v záložce MAPA) vojenské historické topo mapy z roku 1928 a 1953. Máte tak jedinečnou možnost srovnávat současnost s historií v oblasti od Českých Žlebů po Horní Dvořiště. Historické mapy tak vytvořily podkladovou vrstvu současné letecké mapě na kterou sedí s maximální odchylkou 80m. Prohlížení map vyžaduje rychlejší internetové připojení.

V mapě z roku 1928 jsou podrobně zakresleny všechny dnes již zaniklé vesnice v pohraničí včetně dnes již zatopených vesnic. Z mapy z roku 1953 je patrné, že některé z těchto domů jsou již rozbořené a některé ještě stojí. Domy, které byly v roce 1953 již zničené, jsou v této mapě zakresleny jako tečkované obdélníčky. Na některých místech (např. u Rychnůvku) jsou vyznačeny i dráty tzv. Železné opony, na ostatních místech pouze průseky kudy dráty vedly. Na Smrčině, Plešném jezeře a Třístoličníku jsou také zakresleny dnes již neexistující pohraniční roty z 50.let.

V blízké době v mapě přibude tlačítko pro funkci „průhlednost“, pomocí které historické mapy částečně zprůhlední a lépe se Vám pak budou historické mapy se součastnou porovnávat. Dále pracujeme na leteckých snímcích z let 1951 a 1965. Toto letecké snímkování přibude v mapové aplikaci během zimních měsíců.

Všem milovníkům Šumavy přejeme příjemnou zábavu!

2009-11-20 VIDEO - Třístoličník

První video z edice cestopisných dokumentů o Šumavě pod názvem "Honza jde". Shlédněte jak vypadá turistická trasa Jelení Vrchy - Třístoličník - Trojmezí - Plechý - Plešné jezero, kterou Honza absolvoval koncem října 2009. Trasa je náročná, 23km dlouhá, s prudkým stoupáním na Třístoličník.

Další připravované cestopisné video - Stožecká kaple u Stožce.

2009-11-12 VIDEO - Zoo Altenfelden

Shlédněte krátkou video upoutávku na největší soukromou rakouskou Zoo, kterou můžete navštívit po celý rok nedaleko města Rohrbach.

2009-11-10 Expedice Zakázané pásmo

Koncem října úspěšně proběhla naše Expedice Zakázané pásmo na Lipně. Dva víkendy po sobě jsem měl jako průvodce Šumava Geographic na starosti kolem patnácti lidí, kteří úspěšně zdolali celkem 20km dlouhou trasu nelehkým terénem. Za celé dva dny naše skupina nenarazila, při putování krajinou ani na jednoho človíčka, pomineme-li sázeče stromků z Asie a dvojici ztracených rakušanů, které naše mapa z roku 1953 přivedla zpět na správnou cestu. Asi nejvíce na všechny zapůsobil úsek zbytků Železné opony pod Rychnůvkem a prales v Čertově údolí směrem k Morau. Největší zájem byl o porovnávání starých snímků z počátku 19. století s dnešním stavem. Hledání pozic odkud tenkrát fotograf fotil a pozorování co se změnilo … stromy vyrostly, domy zmizely, kameny zůstaly. Na příště tedy připravíme takových to snímků daleko víc. Pokud se některému z účastníků, podaří video z akce sestřihat, rádi jej zveřejníme.

 

Největší uznání si zaslouží nejmladší účastník, teprve 6 letý Míša a jeho pradědeček 75 letý pan Souška. Oba celý úsek zvládli bez menších problému, včetně přechodu plavebního kanálu po ne příliš mohutném polomu. Také bychom chtěli poděkovat panu Standovi, který svými znalostmi o šumavské fauně, značně přispěl k atraktivnosti celé výpravy. Na závěr musím připomenout největší zážitek obou expedic, kdy jsme s mojí první skupinou na zpáteční cestě narazili na Lindě pod Svatým Tomášem na stopu losa. Po krátkém stopování jsme na místo losa vyplašili stádo kanců. Kromě leknutí se nikomu nic nestalo. Kanci utekli. Bylo nás víc.

Naše další nejbližší expedice se koná o víkendu 27.3 – 28.3 2010

Aleš

2009-11-05 Vojenské mapy - Šumava

Již během několika málo dní budou zveřejněny unikátní vojenské mapy z roku 1938 a 1952. Mapy budou zobrazovat oblast od Vyššího Brodu až po Strážný a jsou v nich detailně zakresleny všechny dnes již zaniklé mlýny, statky a pod. Na některých místech v mapě z roku 1952 je již dokonce zakreslena Železná opona. Největším lákadlem je to, že mapy budou interaktivní a budou sloužit jako další podkladové vrstvy současného leteckého snímkování. To znamená, že si budete moci přiblížit místo Vašeho zájmu a přepnout se do minulosti...

Snímky se již pasují na současnou mapu a bude nyní záležet jak moc jsou mapy přesné a do jaké míry budou na současnou leteckou mapu pasovat. V případě odchylek bude nutno mapy ještě mírně upravit tak, aby na sebe co nejpřesněji pasovaly. Jedině tak se budete moci podívat co přesně bylo na místě dnešních hotelů a kde přesně bylo srdce Vltavy. Po zveřejnění snímků budou pokračovat práce na leteckém snímkování z roku 1951 a 1965.

Tento projekt nikdo nepodporuje a vzniká z naší vlastní iniciativy, lásky k Šumavě a úctě k její historii.

2009-10-31 Zoo Altenfelden

Koncem října zavírá většina muzeí a hradů nejen u nás, ale i v Rakousku. Největší soukromá zoologická zahrada v Rakousku však zůstává návštěvníkům otevřena po celý rok. Altenfelden leží 10km za Rohrbachem, což je 30min jízdy od přechodu Zadní Zvonková a 40min od přechodu Guglwald.

Od listopadu bude Zoo otevřena denně od 10 - 16 hodin. Vstupné 8,50 € dospělí a 4€ pro děti. Zoo nabízí zlevněné rodinné a skupinové vstupné. U pokladny si můžete koupit krmení, protože většinu zvířátek je dovoleno krmit. Připravili jsme pro Vás video z této zoologické zahrady.

2009-10-23 Letecké snímkování 1952

Již tuto zimu uveřejníme letecké snímkování Šumavy z roku 1952, 1965 a vojenské mapy z roku 1928 a 1953. Všechny tyto mapy budou fungovat jako interaktivní podkladové vrstvy naší mapové aplikace. To znamená, že si budete moci na současné mapě přiblížit místo Vašeho zájmu a podívat se jak místo vypadalo před 50 lety. Podobné mapy u nás dosud nikdo nevydal. Mapové podklady se právě zpracovávají. Již v listopadu budou jako první zprovozněny vojenské mapy z roku 1923 a 1953 kde jsou zakresleny původní šumavská stavení, která byla v 50.letech zdemolována. Na mapě z roku 1953 je také zakresleno kudy vedlo první elektrické oplocení státní hranice - EZOH. Kromě těchto novinek připravujeme zveřejnění stovky zajímavých objektů v blízkém Rakousku, desítky nových bunkrů, tajemných míst, rozhleden a ubytovacích zařízení. Stávající objekty v mapě budou postupně doplňovány o další fotky a informace.

2009-10-21 Muzeum hudebních automatů

Do mapy a seznamu byl přidán zajímavý objekt kategorie - zábava / kultura - nové moderní muzeum hudebních automatů v rakouském Haslachu, který leží jen 20min jízdy od přechodu Guglwald nebo Zadní Zvonková. Muzeum hracích automatů je ojedinělým muzeem svého druhu. Krásně zpracovaná a příjemně nasvětlená expozice zobrazuje vývoj hracích automatů od baroka až po dnešní dobu. Velice příjemný personál mluví anglicky a na požádání vám na některý ze 165 funkčních hracích automatů zahraje. Nechybějí flašinety, orchestrióny a napřiklad i automatické piano na kterém lze předstírat hru. Vstupné: €6 dospělí €4 studenti a děti od 6-18let €2 děti od 3-6let €2 skupiny od 6 osob €1 dítě ve skupině od 6 osob €2 za průvodcovstí

2009-10-19 Skiareal Sternstein

Hornorakouský skiareal Sternstein připravuje pro letošní sezonu 2009/10 řadu novinek, které Sternstein zařadí mezi nejmodernější areály na Šumavě. Nějvětší novinkou je nahrazení stávající dvou sedačky za šesti sedačku a kabinovou osmi místnou lanovku. Bude se jednat o nejmodernější lanovky na Šumavě. Další o trochu menší kabinovou lanovku má na Šumavě pouze Javor.
Sternstein, který také rozšiřuje a prodlužuje sjezdovky, by neměl v letošní sezoně žádnému lyžaři uniknout.

2009-10-15 Lyžování na Šumavě - Hochficht

Jako první ze šumavských lyžařských areálů představujeme rakouský Hochficht. Největší a nejmodernější šumavský areál ležící v Rakousku na jížní straně Smrčiny a Hraničníku. Nabízí 20km sjezdovek, 9 přepravních zařízeních z toho 3 čtyřsedačky. Hochficht dále nabízí 4 restaurace, snow park, dětský park, lyžařskou školu, půjčovnu, depot a další.

2009-10-03 Oficiální vyhlášení vítězů

Vítězi soutěže o nejhezčí obrázek se stali Lucinka Beldová a Ondřej Adámek. Druhá místa získali Sára Císařová a Tereza Topolská. Třetí místa obsadili Max Sýkora, Terezka Lorenzová a Michal Jarkovský. Vítězové získávají loutky pohádkových bytostí a víkendový pobyt v penzionu Luna. Druhá místa obdrží knížky a třetí kreslící sadu. Všem kterým se umístili do 10.místa zašleme malý dárek a všem 50. finalistům zašleme emailem diplom se jménem autora obrázku.
Všichni, kteří se umístili do desátého místa nám prosím na info@suge.cz do 14.10. zašlete vaší poštovní adresu na kterou můžeme výhru zaslat. Vzhledem k tomu, že se nám spousty odeslaných emailů vrací, zašlete nám prosím všichni, kteří máte zájem o zaslání diplomu, informativní email se jménem vašich dětí.
Pokud vás zajímá zda vám náhodou medaile těsně neutekla nebo zda jste se dostali do úzkého výběru nejlepších dvaceti, otevřete si informační okno INFO k pohádkovému lesu kde je uvedeno konečné pořadí od prvního do dvacátého místa (možno otevřít ze záložky MAPA, SEZNAM nebo přímo dole na domovské stránce HOME).
Pohádkové bytosti závěrem děkují všem soutěžícím za krásné obrázky a chuť s námi soutěžit. Udělali jste nám radost!

2009-10-01 VIDEO - vyhlášení vítězů

Konečně rozhodnuto. Shlédněte video ve kterém se dozvíte kdo se dostal mezi nejlepších 10 obrázků Velké pohádkové soutěže a kdo obsadil první tři místa. Jména všech výherců oficiálně zveřejníme v sobotu 3.října. Dozvíte se i zajímavosti ze zasedání poroty, jako například kdo se dostal mezi nejlepších 20 obrázků a komu medaile těsně unikla. Již nyní všem výhercům gratulujeme a přípravujeme ceny a diplomy pro všechny finalisty.

2009-09-30 Představení finalistů soutěže

Prostřednictvím videa představujeme všechny finalisty soutěže, jejichž obrázky budou zítra 1.října bojovat ve druhém rozhodujícím kole. Ve videu jsou představeny i obrázky, které se do finále nedostaly, ale porotě se moc líbily. Zítra v poledne zasedá pohádková porota, která vybere nejlepších deset obrázků v každé kategorii a z nich stanoví konečné pořadí třech nejlepších. Večer bude zveřejněno video z pohádkového studia, kam si badadel, redaktor a vědec Leoš Ptáček pozve pohádkové bytosti, aby mu oznámily jména výherců.
Mluvčí poroty Čert s hodností žížaly dnes uvedl, že je soutěž velmi vyrovnaná a naznačil, že rozhodovat bude především originalita jednotlivých obrázků.

2009-09-28 VIDEO - hejkal v akci

Zveřejňujeme další hejkalovské video, tentokrát živé záběry přímo z pohádkového lesa. Skupinu dětí provádí Karkulka - Lucie Tvrzníková. Roli hejkala zde ztvárnil herec a scénárista Zbyněk Hnízdil.

2009-09-26 Vyhlášení 1.kola soutěže

Vítězem prvního kola soutěže o nejhezčí obrázek se stala v kategorii do 6let Tereza Sainerová a v kategorii 7 -12 let Hanka Lednická. Oběma vítězkám budou zaslány pohádkové loutky a slavnostně je vyhlásíme ve videu 1.října 2009.
V prvním kole se hlasovalo na hranici pravidel a některým poctivým soutěžícím se nepovedlo i přes velkou snahu získat větší počet hlasů. V druhém finálovém kole bude vše jinak. Porota bude pečlivě vybírat obrázky dle nápadu, originality a výtvarných dovedností bez ohledu na počet hlasů získaných v prvním kole. 1.října budete mít také možnost ve videu sledovat jakým způsobem si povedou obrázky všech finalistů a jak budou pohádkové bytosti hlasovat. V tabulce STATISTIKA jsou uvedena jména všech postupujících do druhého kola. Kromě těchto padesáti finalistů, porota vybrala v každé kategorii ještě 3 další soutěžící, kteří si postup svými výtvarnými dovednostmi a poctivým hlasováním evidentně zaslouží. Jsou to Tereza Opolská (12let), Kyra (7let), Michal Jarkovský (7let), Damián Lerch (6let), Lenka Bestahovská (4roky) a Anežka Fleislebenová (5let).Mezi postupujícími je i Petra Dědková (12let), kterou pro chybném zadání věku statistika omylem nezaznamenala. Posledním postupujícím je i Anička Dolečková, jejíž obrázek bude doplňovat obrázek bratra Vojty, který se do finále probojoval.

Rádi bychom také zveřejnili jména dětí jejichž obrázky získaly velice málo hlasů, ale patří mezi nejoriginálnější a jistě by měly velkou šanci na vítězství, pokud by do druhého kola postoupily. Mezi tyto nadané výtvarníky patří: Vojta Brož, Jitka Pokorná, Jana Pokorná, Jakub Bestahovský, Šimon Vaněk, Barbora Inderková, Jan Bulín, Karolína Růtová, Emma Glazenburg, Adélka Součková, Mikuláš a Simon, Šarlota Zemanová, Špilka, Kristýna Dubská, Natálie Zichová, Evička Najmanová, Anežka Procházková, Adam LeshAmálka Žejdlíková, Mirek Rabovský, David Hovorka, sourozenci Jakub a Lucka z Brna, Šimon Spilka, Šárka Sasková, Petr Biebl, Filip Stárek, Lenička Svobodová, Tomáš Hasman, Samko Holase a Pavel Zabilka. Jejich obrázky budou zveřejněny ve finálovém videu 1.října.
Děkujeme tímto všem, kteří projevují zájem s námi soutěžit.

2009-09-24 Pohádkový les zítra naposledy

Zítra v sobotu 26. září budete mít možnost naposledy shlédnout lesní představení pohádkového lesa. Sraz je ve 12:00 na parkovišti pod Maria Rast u Vyššího Brodu. Počasí nám zřejmě bude přát a les bude přímo nabyt pohádkovými bytostmi v plném obsazení. Nebude chybět čert, mlynář, hejkal, vodník, loupežníci, bludička, rusalka, karkulka, ježibaba, lesní mužík, badatel Ptáček a možná i anděl. Vystoupí Aleš Ptáček, Zbyněk Hnízdil, Tomáš Hrabě, Bára Richterová a Martin Ptáček. Vstupné 95,-/osobu a pro hosty penzionů spolupracujících se Šumava Geographic je vstup ZDARMA.

Vyhlášeni prvního kola soutěže o nejhezčí obrázek pohádkové bytosti zveřejníme na našich stránkách v sobotu!

2009-09-23 VIDEO - casting na hejkala

Zveřejňujeme video z castningu na hejkala kde se o roli této pohádkové bytosti neúspěšně ucházel herec Aleš Grabi Ptáček.

2009-09-22 Blíží se konec hlasování

Za tři hodiny skončí hlasování o postup do druhého kola soutěže o nejhezčí obrázek pohádkové bytosti. O vítězích prvního kola je zřejmě rozhodnuto. Soutěžící mají však ještě možnost ovlivnit pořadí na posledních postupujících místech, kde je situace velice vyrovnaná. Na postup mezi nejlepší v kategorii od 7 -12 let stačí 17 hlasů. Za tři hodiny to však stačit nemusí ... uvidíme po půlnoci.

2009-09-22 1. kolo soutěže ukončeno

Oficiální výsledky prvního kola soutěře o nejhezčí obrázek zveřejníme v následujících dnech. Administrátor právě prověřuje korektnost hlasování u všech soutěžících.

2009-09-21 Na co se můžete těšit

Do konce roku 2009 bude do interaktivní mapy přidáno přes 300 nových objektů. V právě probíhajícím mapování se soustředíme na zdokumentování všech významných, ale méně známých míst na české i rakouské straně Šumavy. Zveřejníme informace a fotografie o zcela nových muzeích, rozhlednách, sportovištích, poutních a pamětných místech, které nejsou uvedeny na žádném jiném serveru.
V mapě přibudou i nově objevené podzemní bunkry, zákopy, vojenské pozorovatelny, sklepení a dalších tajemná a opuštěná místa Šumavy, která zůstávají návštěvnímu skryty.

2009-09-20 Vzkaz pro soutěžící děti

V průběhu schůze Pohádkového lesa došlo k několika návrhům ze strany porotců, které musely být vrchním inspektorem okamžitě zamítnuty. Například Karkulka požadovala, aby do finále postoupily všechny obrázky na kterých je nakreslena Karkulka. Loupežník zase navrhoval odměnit všechny děti a pak je všechny o výhru oloupit. Žádný z podobných návrhů neprošel. Nakonec se všichni jednotně usnesli na následujícím:
Porota se bude řídit dle předem stanovených pravidel, tzn. do finále postoupí 50 obrázků z každé kategorie. Porota má navíc právo vybrat max. pět obrázků, které pro postup nezískaly potřebný počet hlasů a postup si evidentně zaslouží.
Ve finále bude vybráno deset nejlepších v každé kategorii a z deseti nejlepších vyhodnocena první tři místa.
U obrázků se bude posuzovat originalita a kreslířský um s ohledem na věk.
Ve finále nebude porota upřednostňovat obrázky, které v prvním kole získaly více či méně hlasů. Tzn. vybírat se bude bez ohledu na jméno a bez ohledu na výsledky v prvním kole. Vyhrát může kdokoliv.
Všem finalistům bude prostřednictvím emailu zaslán diplom k vytisknutí se jménem soutěžícího.
Vše bude natočeno a zveřejněno prostřednictvím videa.

Každý porotce už má vyhlídnutého svého favorita. Zatím se nám otevřeně svěřila pouze čertice II.kategorie, která za nejoriginálnější považuje dvojici obrázků Píďala u mraveniště sourozenců Dolečkových. Jejich účast ve finále však zatím není vůbec jistá. Lucifer nám zase sdělil, že jeho favoriti získali v prvním kole málo hlasů a do finále jistě nepostoupí. Prý si, ale rád vybere z postupujících obrázků. Loupežník Stroupežník pouze uvedl, že bude hlasovat pro Anežku, Terezku a Honzíka. Víc neprozradil. Barvoslepý hejkal zřejmě bude hlasovat pro jednobarevné obrázky za to Karkulka prý bude preferovat ty nejbarevnější. Vypadá to, že vybrat ty nejlepší nebude vůbec jednoduché. Lesní mužík na závěr vzkazuje: „Všem držíme palce a věříme, že vybereme spravedlivě.“
Další novinky v očekávejte v blízké době.

2009-09-19 3 dny do konce hlasování

Do konce hlasování v soutěži o nejhezčí obrázek pohádkové bytosti zbývají pouhé tři dny. Po dramatických dvou týdnech hlasování vede s dosavadním počtem 1560 hlasů jednoznačně vede obrázek Karkulky od Terezky Sainerové. Uvidíme zda Terezka udrží náskok 130 hlasů před druhou Simonkou Neubauerovou. V kategorii od 6 -12 let vede Hanka Lednická s náskokem 50 bodů před druhou Markétou Suchanovou. Zde není vítěz ještě jednoznačně určen. Náskok 50 bodů se dá za podpory přátel snadno smáznout.
V kategorii do 6 let pro postup do druhého kola zatím stačí 39 hlasů. V kategorii starších je zapotřebí 13 hlasů. Je patrné, že se do finále může stále probojovat kterýkoliv z obrázků. Podpořte tedy společně ty nejhezčí obrázky, kterým se doposud nepodařilo získat dostatečný počet hlasů pro postup do finále.
Mezi pohádkovými bytostmi už nervozita stoupá a začíná se spekulovat o favoritech soutěže. Pohádkový inspektor dal na zítřek svolat před pekelnou bránu všechny pohádkové bytosti, aby se ujistil, že si každá pohádková bytost již vyhlédla svého favorita. Zítra ve 20hodin bude zveřejněn zápis této schůzky, který napoví jak se může soutěž vyvíjet a jak ji vnímají pohádkové bytosti.

2009-09-18 FOTO -Čertova stěna

Do fotogalerie byly přidány nové snímky z Čertovy stěny u Loučovic a z vyšebrodského kláštera. Najdete je v galeriích krajina / život na Šumavě / historie.

2009-09-17 Hudební klip z pohád. lesa

Přinášíme vám hudební video z vámi známého pohádkového lesa, který jsme organizovali přes prázdniny u Vyššího Brodu. V klipu vystupuje Vodník říční, Čert s hodností žížaly a Karkulka Červená.
Video bylo natočeno zcela neplánovaně a to když Vodník nalákal čerta na společnou koupel ve studeném horském potoce. Vodníkův pokus utopit čerta a získat jeho dušičku se nezdařil a nakonec se málem utopil sám vodník.

2009-09-14 Drakiáda 2009

Největší společenská událost milovníků leteckých sportů je tady. Členy klubu Šumava Geographic zveme prostřednictvím videa na IV. ročník šumavské drakiády. Video záznam z minulého ročníku můžete shlédnout ve videogalerii. Čekají vás klasické drakiádní disciplíny jako akrobatický let, rychlostní sestup, let na krásu atd.
Dle posledních informací se i příznivci klasického papírového draka rozhodli polevit a zakoupit si dynamického hyperdraka ve speciálním obchůdku. Kosťa Bíbl tak rezignoval po té co se minulý rok jeho drak ani nevznesl. Nechal se slyšet, že bude do draka investovat a všem soupeřům letos ukáže.
Obhájí letos Maruška Kostuříková svůj titul s drakem Batman nebo žezlo převezme jiný drakovod? Je vůbec šance, aby to byl třeba Jan, který jako jediný zůstává věrný klasickému papírovému draku a to i přes to, že se mu v minulých ročnících drak rozpadl již před samotným závodem. Na druhou stranu Jan letos prošel skutečným pilotním výcvikem na větroně. Může mu v honbě za titulem speciální výcvik výrazně pomoci?
Pořadatelé letos vyhlašují společnou akci: KONSTRUKCE MEGADRAGA na kterém se musejí podílet všichni účastníci. Každý má za úkol přivézt 5 součástek, které musejí být za každou cenu do konstrukce začleněny. Pořadatel pouze žádá drakiádníky, aby nevozili podkovy pro štěstí a další podobné těžké předměty.
Leteckým sportům zdar!

2009-09-11 NOVÉ VIDEO Biofarma Slunečná

Shlédněte fotografie, 3D a video z Biofarmy Slunečná. Farma nacházející se u Želnavy nabízí osm apartmánů nadstandartních plochou, řešením a vybavením. Kromě ubytování nabízí i své vlastní bio produkty (sýry, jogurty, máslo, jehněčí, kůzlečí). Na farmě se natáčel film Zkrocená vesnice. Film o filmu najdete v sekci VIDEO/REPORTÁŽE.

2009-09-09 UPOZORNĚNÍ všem soutěžícím

V soutěži o nejhezčí obrázek se objevují podezřelé hlasy. Náš administrátor zaregistroval stovky hlasů, které byly do soutěže vloženy nečestným a nesportovním způsobem. Na žádost desítek nešťastných dětí, kterým se nedaří získat tolik hlasů jako ostatním, se Lucifer IV. rozhodl vydat varování s výstrahům všem, kteří se nadále pokusí nečestně soutěžit. Všechny tyto obrázky budou ze soutěže okamžitě vyřazeny.
Dětem kteří jsou přístupem ostatních soutěžících zklamány Karkulka vzkazuje (rodiče přečtěte): "Zda skončíte v prvním kole hlasování třetí nebo padesátý nerozhoduje. Důležité je umístit se ve své kategorii do 50místa. Pak postoupíte do druhého kola - finále, kde zasedne porota složená s pohádkových bytostí a rozhodne o vítězi a konečném pořadí. Loutky a pobyt na penzionu Luna (www.penzionluna.cz) tak vyhrají autoři obrázků, které budou pohádkové bytosti považovat za nejkrásnější. V prvním kole svým hlasováním pouze musíte pohádkovým bytostem prokázat svůj zájem soutěžit.
Na stránce STATISTIKA v blízké době zprovozníme dvě tabulky kde děti rozdělíme do dvou kategorií, tak aby jste si mohli přehledně pohlídat zda jste mezi prvními padesáti postupujícími obrázky. Pohádkové bytosti vám drží palce a hejkal, protože nemá ruce, vám drží sosáčky.

2009-09-08 Trailer ZKROCENÁ VESNICE

Šumava Geographic uvede nový český film ZKROCENÁ VESNICE. Film se natáčel letos na jaře ve Slunečné na Šumavě a po měsících tvrdé práce ve střižně je téměř hotov. Přinášíme dlouho očekávané první záběry z filmu v podobě traileru - upoutávky. Do konce týdne bude ještě zveřejněno dokumentární video film o filmu - jak se natáčela Zkrocená vesnice.
Film se odehrává v poválečném období na Šumavě kde se Josífek v podání Aleše Grabiho Ptáčka vrací nečekaně domů z války. Doma na něho čeká věrná žena Blanka a spousty starostí, které se nevyhnuli žádným rodinám žijícím v 50.letech v šumavském pohraničí. Film z pera scénáristy Mariána Košči je prvním filmem prostředí Šumavy po dlouhých 14 letech.

2009-09-06 Sponzor Poh.lesa věnuje pobyt

Přihlásil se sponzor pohádkového lesa! Penzion Luna v Přední Výtoni věnuje dvěma výhercům víkendový pobyt pro dvě osoby. Výhru tak získají autoři obrázků, kteří se probojují do finále kde skončí na prvním místě ve své kategorii. Výhru tak získají absolutní vítězové ve dvou kategoriích: do 6let a od 6 do 12let. O konečném pořadí finalistů rozhodnou pohádkové bytosti. Do finále postupuje 50 obrázků, kteří získají nejvíce hlasů.
Ubytování si mohou výherci vybrat v říjnu 2009 nebo od 1.května do 30.června 2010. Penzion Luna nabízí ubytování do 6let zdarma a pro děti od 6 do 12let za poloviční ceny. Více informací o penzionu na našich stránkách.

2009-09-04 Dětská hřiště v mapě

Do interaktivní mapy Šumava Geographic byla přidána dvě nová dětská hřiště. Pirátská loď v Lipně n.Vlt a Labyrint v Přední Výtoni. Během podzimu budou do mapy přidána všechna soukromá a veřejná dětská hřiště na Lipensku a Vyšebrodsku, tak aby rodiny s dětmi při návštěvě regionu věděly kam vyrazit.
Součástí rozsáhlého podzimního mapování budou stovky dalších objektů včetně těch, které se nacházejí na rakouské straně Šumavy. Naším zájmem je otevřít tento kraj českým turistům, protože informace o ubytování a památkách za hranicemi stále chybí. V nejbližší době do mapy zařadíme např. historicky zajímavé Švédské šance, které zůstávají jen pár metrů za hranicemi českým turistům skryty.

2009-09-02 Soutěž o nejhezčí obrázek

Od 1. do 22.září máte možnost hlasovat do soutěže o nejhezčí obrázek pohádkové bytosti. Obrázky děti kreslily v průběhu pohádkového lesa po celé letní prázdniny. Soutěžící jsou rozděleny do dvou kategorií: do 6let a od 7 do 12let. Padesát obrázků s největším počtem hlasů v každé kategorii půjde rovnou do finále ve kterém pohádkové bytosti rozhodnou o těch nejlepších. Pravidla soutěže jsou zveřejněny dole na titulní straně.
Pokud budete mít zájem navštívit pohádkový les ještě jednou v tomto roce, můžete využít poslední příležitosti v sobotu 26.září ve 12:00 nad Vyšším Brodem. Vstupenky je nutné si objednat na emailu: info@suge.cz. Představení bude omezeno počtem účastníků a tak si vstupenky rezervujte včas. Vstupné 95,- za osobu, každý pátý zdarma.

2009-08-31 Rota Koranda

Podrobně jsme zmapovali již zaniklou rotu Koranda, která stávala na pravém břehu Lipna mezi rotami Kyselov a Pasečná. Rota byla postavena v roce 1951 a využívána pohraniční stráží do roku 1965, kdy jedna dřevěná budova vyhořela.
Rota se nachází jen 1km od plavebního kanálu, v letních měsících hojně navštěvovaného turisty. Není značena a o jeji poloze se neví.
Místo jsme navštívili s posledním velitelem této roty, který nám ochotně popsal jak to zde v 60.letech chodilo. Připravujeme zajímavé dokumentární video s tímto velitelem.

2009-08-29 Muzeum Železné opony pokračuje

V neděli 30.srpna můžete naposledy navštívit muzeum Železné opony nebo Pohádkový les u Vyššího Brodu.
Muzeum Železné opony na pohraniční rotě Mnichovice bude po 31.8.2009 otevřeno na požádání. V případě zájmu shlédnutí video dokumentů a expozice s výkladem nás s několika denním předstihem kontaktujte na info@suge.cz nebo na tel. 420 723 466 678.
Jedná o jediné muzeum svého druhu u nás, které se podrobně zabývá historií Šumavy v letech 1938 - 1989. Ani po ukončení druhé sezony není osud muzea znám. Jediný kdo muzeum podpořil je obec Loučovice, která rotu za účelem provozování muzea pronajala. Tímto obci Loučovice společně s návštěvníky muzea děkuje.

2009-08-27 EXPEDICE zakázané pásmo

Na podzim 2009 připravujme dvou denní expedici do bývalého zakázaného pásma pohraničního praporu Lipno. Navštívíme nejzajímavější úseky bývalé farnosti Rychnůvek včetně zaniklých obcí, mlýnů a samot. Projdeme úseky železné opony a prohlédneme co z ní zbylo.
Akce se bude konat koncem října až shlenou kopřivy a vysoká tráva. Začátkem září zveřejníme na našich stránkách termín a podmínky účasti. Ubytování budeme zajišťovat. Akce bude pouze pro omezený počet účastníků a bude nutné si ji zarezervovat.

2009-08-25 Nové foto k muzeu Ž.opony

Zveřejňujeme sadu nových fotografií k muzeu Železné opony. Snímky byly nafoceny v průběhu srpna 09 a zachycují doprovodný program na pohraniční rotě včetně expozice instalované uvnitř roty.

2009-08-24 Hláska PVOS Kapličky

Přidali jsme dvě nové fotografie z hlásky protivzdušné obrany na Kapličkách u obce Loučovice. Na fotografii jde vidět, že u hlásky PVOS stávala také pozorovatelna PS (ŠPAK). Na druhé fotografii pořízené v roce 1989 jde vidět signální stěna a kontrolní pás mezi Kapličkami a Krásným polem. Dráty jsou již smotány. Na fotografii v pozadí je vidět vrch Kapličky a pod Kapličkami dnes již neexistující objekt využíván zemědělci. V blízké době budou fotografie v plném rozlišení přidány společně s dalšími do fotogalerie - historie.
Obec Kapličky a její okolí budeme na podzim 09 mapovat na základě katastrálních map a leteckých snímků z roku 1951.

2009-08-23 Letní pohádková soutěž

V galerii obrázků jsou všichni soutěžící nově řazeny dle příjmení. Pokud příjmení chybí soutěžící jsou označeny jako "neznámá". Takto můžete svůj obrázek najít velice rychle. Do konce srpna bude do galerie vloženo ještě přes 100 dalších obrázků. Karkulka se nechala slyšet, že bude velice těžké vyhlásit nejlepší obrázky. Už jen dostat se do finále bude podle karkulky obrovským úspěchem pro soutěžící děti. Původní počet dvacet finalistů v obou věkových kategorií bude zcela jistě rozšířen. Kolik dětí bude postupovat do finále určí pohádková komise začátkem září, uvedl mluvčí pohádkového lesa badatel Ptáček.

2009-08-21 Výsledky z překážkové dráhy

Zveřejňujeme nejlepší časy naměřené na překážkové dráze, kterou absolvovali, se samopalem v ruce, návštěvníci muzea Železné opony. Všechny časy budou zveřejněny do 10. září a 20.září vyhlásíme a odměníme nejúspěšnější závodníky ve všech kategoriích včetně speciálních ocenění za snahu. Kategorie budou ještě upraveny.

2009-08-20 Nové obrázky do soutěže

Do velké letní pohádkové soutěže o nejhezčí obrázek pohádkové bytosti jsme přidali desítky nových obrázků. Přes sto nových kreseb se v galerii objeví v nejbližších dnech. Pokud váš obrázek stále nebyl vystaven, nezoufejte, jistě i na něj přijde do konce prázdnin řada.

2009-08-18 Bunkry na Šumavě

Na podzim 2009 připravujeme mapování linie předválečných bunkrů u Zadní Zvonkové. U této zaniklé obce se nachází několik bunkrů včetně zachovalých trojnožek pro kulomety. Až na podzim lehne vysoká tráva, bunkry nafotíme, vytvoříme 3D animace a zaneseme GPS polohu do mapy. Myslíme, že se máte na co těšit, protože tato místa nebyla dosud zmapována a návštěvníkům Šumavy zůstala dosud utajena.
Pro milovníky těchto nezmapovaných míst připravujeme na podzim 09 několik víkendových expedic, kterých se můžete sami nebo s celou rodinou zúčastnit. Pro zájemce budeme zajišťovat i ubytování. Termíny zveřejníme začátkem září na našich stránkách. Místa bude nutné rezervovat.

2009-08-17 VIDEO - Jak si čert utrh ocas

V průběhu divadelního představení v pohádkovém lese si herec Zbyněk Hnízdil v podání čerta utrhnul omylem ocas. Utrhnutí ocasu bylo natolik divácky úspěšné, že se nadále stalo součástí dalších představení pro děti. Připravujeme zveřejnění i dalších videí z pohádkového lesa včetně tanečního klipu tria Vodník, Čert a Karkulka.

2009-08-16 Nový exponát - V3S

Muzeum Železné opony na rotě v Mnichovicích vystavuje od dnešní neděle nový exponát. Díky Pepovi byl vozový park roty rozšířen o nákladní V3S. Ta je vedle teréního vozidla UAZ již druhým vozem pohraniční stáže na rotě. Ačkoliv je V3S nepojízdná, mají návštěvníci možnost si interiér prohlídnout a posedět si v něm.

2009-08-14 Nová postava Pohádkového lesa

Od dnešního dne do konce srpna uvidíte v Pohádkovém lese novou postavu. Je jím zlatovlasý mírumilovný anděl, který posedává nad vstupem do pekla a dohlíží na karetní hru čerta s mlynářem. Zajímavostí je, že čert s hodností žížaly byl po 52 prohraných karetních hrách vystřídán za čertici první kategorie. Stalo se tak dnes dle nařízení Lucifera IV.

2009-08-13 Pohraniční akce zrušena

AKCE - "Ze života roty Mnichovice", která měla v sobotu 15.8. na pohraniční rotě proběhnout bude z technických důvodů zrušena. Hlavním důvodem je, že pohraniční pes Chris a jeho psovod, museli být na sobotní odpoledne nečekaně nasazeni do tajné zásahové akce. Návštěvníci roty budou i tak mít možnost absolvovat promítání s výkladem včetně venkovního programu a opékání buřtů. Ukázka zadržení narušitele s psovodem bude zájemcům za příplatek 50,- předvedena ve středu (19.8.) v 17:00.

2009-08-12 VIDEO REPORTÁŽ Mnichovice

Zveřejňujeme video reportáž z hrané scény "Ze života roty", která byla návštěvníkům Muzea Železné opony předvedena 25.7. na pohraniční rotě Mnichovice.

2009-08-11 Nová galerie

Pro letní pohádkovou soutěž jsme zprovoznili přehlednou galerii obrázků, které děti během pohádkového lesa namalovaly. Do galerie budou do konce léta postupně přidávány nové a nové obrázky. Pravidla soutěže naleznete dole na domovské stránce geosumava.

2009-08-10 Obrázky z pohádkového lesa

Do fotogalerie bylo přidáno přes 100 obrázků, které nakreslily děti během pohádkového lesa. Připravujeme přehlednější galerii pro Velkou letní pohádkovou soutěž.

2009-08-09 Překážková dráha

Zveřejňujeme dosud nejlepší časy naměřené na překážkové dráze, která je součástí programu muzea Železné opony. Všechny naměřené časy najdete v informačním okně muzea. V blízké době budou zveřejněny nejnovější fotografie z letošního léta na rotě.

2009-08-07 AKCE - Ze života roty

V sobotu 8.8. proběhne na pohraniční rotě Mnichovice odpolední program "Ze života roty". Kromě promítání dokumentů s výkladem a sportovního doprovodného programu za účasti kynologů z Lipna n.Vlt, můžete shlédnout hrané vystoupení. Upoutávku na odpolední program můžete shlédnout ve videogaleirii. Program začíná v 15:00.

2009-08-05 Letní pohádková soutěž

Ve spodní části titulní strany portálu geošumava naleznete informační okno k Velké letní pohádkové soutěži pro účastníky pohádkového lesa. Kromě již zveřejněných výtvarných prací, připravujeme zveřejnění velkého počtu krásných obrázků, které nám děti nakreslily. Vybrat favority nebude vůbec lehké. Hejkal se už nechal slyšet, že do finále pošle úplně všechny obrázky. To je samozřejmě v rozporu s pravidly, která byla stanovena pohádkovou komisí. I přes to, že hejkala podpořil vodník, pravidla zatím zůstanou nezměněna. „Alespoň zatím“ říká tajemně předseda badatel Ptáček.

2009-08-02 VIDEO - muzeum Železné opony

Zveřejňujeme video upoutávku z doprovodného programu k muzeu Železné opony na pohraniční rotě Mnichovice. Další akce "Ze života roty" bude probíhat v soboru 8.8. a 15.8. mezi 15-18 hodinou.

2009-07-30 Překážkové dráha

Součástí programu muzea Železné opony je běh přes překážkovou dráhu se samopalem vz.58 v ruce. Nejlepší časy naměřené za uplynulý měsíc najdete v informačním okně muzea. Časy naměřené v srpnu budou do informačního okna průběžně přidávány.

2009-07-30 Připravujeme nové video

Brzy zveřejníme krátký sestřih ze sobotní akce na Mnichovické rotě. Do konce týdne také zveřejníme průběžné výsledky z překážkové dráhy. Dosud nebyl překonán rekord 17.25s.

2009-07-27 Nový exponát - UAZ

Muzeum Železné opony Mnichovice získalo nový exponát - vojenské terénní vozidlo UAZ, který bude od tohoto týdne vystaven před rotou. Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet si jaké je to za volantem vozu UAZ sedět. Po domluvě je možno absolvovat krátkou projížďku podél bývalé signální stěny.

2009-07-26 Nová pohádková postava

Zdá se, že v Pohádkovém lese se vyskytuje další tajuplná postava. Několik účastníků prohlídek z posledních dnů zaznamenalo v Pohádkovém lese přítomnost tajuplné postavy ve stříbrném kočáře. Pravděpodobně se jedná o inspektora pohádkového lesa ve výslužbě. Přesnější informace nám zatím chybí, proto žádáme všechny účastníky Pohádkového lesa o pomoc.

2009-07-25 AKCE - Ze života roty

Dnes v sobotu 25.7. bude od 15:00 probíhat na rotě Mnichovice kulturně zábavný program pro dospělé i děti. Promítání dokumentů PS s výkladem, expozice zbraní, kynologické ukázky, střelba vzduchovkou, překážková dráha, hod granátem s možností vyhrát zavařený vz.58, podáváme pravý nefalšovaný vojenský guláš a pivo Hraničář. V 15:30 a 17:30 předvedeme hranou ukázku "Ze života roty." Oproti původnímu plánu se programu neúčastní Klub vojenské historie ČS. Od 18:00 začíná promítání filmů s tématikou PS.

2009-07-22 Letní pohádková soutěž

Přidáváme do fotogalerie další kresby, které děti namalovaly do velké letní pohádkové soutěže. Děti mají za úkol nakreslit jednu z pohádkových bytostí, kterou viděly v pohádkovém lese.
Soutěžící budou rozděleny do dvou kategorií. KATEGORIE do 6let a KATEGORIE od 7let do 12let. 6.září porota složená z pohádkových bytostí vybere 20 nejlepších prací z každé kategorie. 13.září vyhlásíme tři vítěze v každé kategorii. Deseti nejlepším budou zaslána drobná pohádková ocenění. Třetí místa obdrží výtvarnou sadu, druhá pohádkové knížky a první místa vyhrají loutky pohádkových bytostí.

2009-07-21 Letecké snímkování 51

Připravujeme letecké snímkování Šumavy - Lipna z roku 1951 a 1965. Letecké snímky budou složeny do podkladové mapy, která bude pasovat na leteckou ORTO FOTO mapu ze současnosti. Budete si tak mít možnost přiblížit, kterékoliv místo na mapě, přepnout snímek ze současnosti do roku 1951 a 1965 a porovnávat. Na snímcích jsou rozeznatelné jednotlivé budovy, některé z roku 1951 již pobourané, bez střech. Na snímcích je také patrná železná opona - EZOH - elektrifikované oplocení státní hranice. Snímky nebyly v ČR dosud zveřejněny.

2009-07-19 Video - ukázka zadržení

Přidáváme nové video z exkurze na pohraniční rotě Mnichovice, tak jak ji zaznamenal v minulém roce návštěvník Roland Boerboom. Ukázky zadržení psovodem předvádíme na pohraniční rotě v 17:00 od středy do neděle při zájmu návštěvníků.

2009-07-18 DNES akce na rotě!

Dnes 17.7. bude od 15:00 probíhat na rotě Mnichovice kulturně zábavný program pro dospělé i děti. Program poběží i za deště. Vojenské ukázky a promítání se budou odehrávat uvnitř roty. Pouze krátká ukázka poplachu se bude konat v terénu. Od 19:00 začíná promítání filmů s tématikou PS.

2009-07-16 AKCE - ze života roty

V sobotu 17.7. bude od 15:00 probíhat na rotě Mnichovice kulturně zábavný program pro dospělé i děti. Pravidelně do 19:00 předvede Klub vojenské historie ČS ukázky výcviku, scény ze života roty a vyhlášení poplachu včetně zadržení narušitele. Můžete si vyzkoušet např. překážkovou dráhu, střelbu vzduchovkou, hod granátem a zahrát si fotbalový zápas s pohraničníky. V průběhu dne se budou promítat dokumenty o službě na hranici. Od 19:00 začíná promítání filmů s tématikou PS, které se ve 22:00 přesune za příznivého počasí ven k ohništi. Kromě buřtů, můžete ochutnat pravý nefalšovaný vojenský guláš a zapít ho Hraničářem nebo Králem Šumavy. V areálu je možno si postavit stan nebo přespat u ohniště pod hvězdami.

2009-07-13 Trailer - pohádkový les

Zveřejňujeme oficiální video upoutávku k pohádkovému lesu. Lesní představení hrajeme v červenci a srpnu 5x týdně od 12:00 poblíž Vyššího Brodu.

2009-07-11 Letní pohádková soutěž začala

Velká letní soutěž o nejhezčí dětskou kresbu pohádkové bytosti začala. Děti mají za úkol nakreslit jednu z pohádkových bytostí, kterou viděly v našem pohádkovém lese. Ve fotogalerii (volný čas) můžete shlédnout první kresby, které děti od 3.7. do 5.7. nakreslily. Průběžně budou přidávány další obrázky.
Soutěžící budou rozděleny do dvou kategorií. KATEGORIE do 6let a KATEGORIE od 7let do 12let. 6.září porota složená z pohádkových bytostí vybere 20 nejlepších prací z každé kategorie. 13.září vyhlásíme tři vítěze v každé kategorii. Deseti nejlepším budou zaslána drobná pohádková ocenění. Třetí místa obdrží výtvarnou sadu, druhá pohádkové knížky a první místa vyhrají loutky pohádkových bytostí.

2009-07-10 Žena vyhrála samopal

Bývalá závodnice v hodu kriketovým míčkem se trefila při exkurzi na pohraniční rotě Mnichovice do helmy a odnesla si zavařený samopal vz.58!
Soutěžící mají za úkol v hodu granátem na cíl trefit ze tří pokusů minimálně dvakrát helmu na kůlu. Pokud se tak povede, odnášejí si ji domů hlavní výhru - samopal vz.58. Bývalá závodnice v hodu kritetovým míčkem dokázala helmu trefit dokonce třikrát, čímž překonala rekord převozníka z Horní Plané, který si samopal vz.58 odnesl naposledy. GRATULUJEME!!!

2009-07-09 Muzeum ŽO rozšiřuje expozici

Muzeum Železné opony na pohraniční rotě Mnichovice rozšíří v následujících dnech expozici o zajímavé politické a propagační plakáty z let 1948-89. Na rotě je také nově k nahlédnutí kronika pohraniční roty Pasečná. Děkujeme Honzovi z Lipna za zapůjčení plakátů!

2009-07-05 Pohádkový les a muzeum ŽO

Pohádkový les a muzeum Železné opony navštívilo v prvních třech dnech provozu přes 300 návštěvníků. V blízké době zveřejníme první obrázky, které nakreslily děti do letní soutěže o nejhezčí obrázek pohádkové bytosti.
UPOZORNĚNÍ pro všechny návštěvníky pohádkového lesa: výprava s průvodcem vychází z parkoviště nejpozději ve 12:10. Procháka po lese trvá max. 1h 30min a koná se jen jednou denně.

2009-06-30 YPO - Pohádkový les

Zveřejňujeme sérií videí z firemní akce na Lipně, kterou pro YPO organizovala Šumava Geographic. Video z pohádkového lesa včetně rozhovorů s dětmi, záznam z představení dobývání Vítkova Hrádku a video z raftů a roty.

2009-06-29 Video - Penzion Plánička

Ptáček seskakuje na jaře z letatadla, aby dokončil svojí zimní reportáž. Při tvrdém dopadu se mu poškodí mikrofon a kamera. Technické problémy reportáž náhle ukončí.

2009-06-26 Video - Pension U Kukačků

Minulý týden proběhlo dotáčení letních záběrů z pensionu U Kukačků u Horní Plané. Aleš Ptáček se po zimě vrací do pensionu ve kterém naposledy ztratil klobouk. Rodina Kukačkova opět zúročila své herecké nadání, a tak nyní můžete shlédnout filmově povedené záběry s malou dějovou zápletkou. Nutno vyzdvihnout herecký výkon dcery pana Kukačky v krátké scéně: „Pane Ptáček, pojďte si k nám dát něco dobrého“. Také děkujeme paní prodavačce z občerstvení v kempu za spolupráci při natáčení.

2009-06-25 Noční prohlídky hrad Rožmberk

I v letošním roce bude agentura Miroslav Mareš kultur-kontakt pořádat noční prohlídky na hradě Rožmberk. Nenechte si ujít jedno z připravovaných večerních představení. Vstupenky je nutné předem rezervovat!

2009-06-23 Nové video - Rybářská Bašta

První "rybářské" video bylo dokončeno! Aleš Ptáček navštívil penzion a restauraci Rybářská Bašta u Rožmberka nad Vlt. Majitel pan Kůrka vám představí svět muškaření. Video obsahuje letecké záběry Rožmberka.

2009-06-18 Nové video - Penzion Jägertal

Naše zimní reportáž z rodinné farmy Jägertal u Horní Plané byla obohacena o jarní a letecké záběry včetně oblíbené scény kdy Aleš Ptáček opraví traktor Porsche. Seznamte se podrobněji s bohatou nabídkou penzionu nacházející ho se na samotě pod lesem.

2009-06-15 Nové video - Penzion U Lípy

Průvodce Aleš Ptáček vás ve své nové reportáži provede penzionem U LÍPY v Hůrce u Černé v Pošumaví. V reportáži nechybí letecké záběry Hůrky a Lipna.

2009-06-10 Nové video YPO - rafty a rota

Sestřih ze sobotního dopoledne firemní akce YPO na Lipně. Zábery z raftů, oběda a pohraniční roty.

2009-06-08 Nové video - YPO divadlo

Uveřejňujeme první video z firemní akce na Lipně. Divadelního představení Dobytí Vítkova Hrádku sehrály děti pod vedením týmu Šumava Geographic. Budou následovat videa z pohádkováho lesa, raftů a pohraniční roty včetně závěrečného sestřihu toho nejlepšího!

2009-06-07 Nové video - Na farmě

Dokončili jsme video z penzionu "Na farmě" ve Studánkách u Vyššího Brodu. Inspektor Aleš Ptáček se v květnu vrací na penzion, aby dokončil svoji inspekci, kterou započal v zimě.

2009-06-05 Nové video - Záhořovo lože

Byla dotočena a sestřihána jarní verze penzionu Záhořovo lože v Horní Plané. Shlédněte již kompletní příběh Aleše Ptáčka včetně krátké sekvence leteckých záběrů okolí Horní Plané.

2009-06-03 připravujeme video z akce YPO

Děkujeme všem dětem (a holce) za účast na víkendové akci YPO, která se i přes nepřízeň počasí vydařila. Gratulujeme ke skvělému hereckému vystoupení všech dětí.
V úterý 9.6. bude uveřejněno video z raftů, roty, divadelního vystoupení a pohádkového lesa. Záběry jsou již ve střižně a myslíme, že se máte na co těšit!

2009-05-17 Video - YPO firemní akce

Šumava Geographic organizuje firemní akci YPO - Wellness hotel Frymburk. Pro tuto připravovanou akci jsme vytvořili upoutávku, ať nejmladší účastnícii vědí co je na Šumavě čeká a na co se mohou těšit.
Připravujeme: Pohádkový les s Karkulkou, bludičkou, rusalkou, loupežníkem, hejkalem, čertem, vodníkem...
Divadelní představení Dobytí Vítkova Hrádku v podání samotných dětí.
Zábavný program na vojenské základně s ukázkou zadržení převaděče psovodem - střelba ze vzduchovky, luku a kuše, hod granátem, překážková dráha.
Rafting na Vltavě s rychlostním závodem a další zábavný program pro nejmenší.

2009-05-14 Video - Vánoční klip Lipno

Nové video - vánoční hudební klip v podání lipenských andělů je jednoznačným kandidátem na nejúspěšnější taneční klip v historii Lipna a určitě stojí za shlédnutí.

2009-05-12 Video - Rozhovory Betlém

Pro fanoušky amatérského divadelního kroužku Honzy Luptáka bylo zveřejněno exkluzivní video, zachycující známé lipenské herce před a po úspěšné premiéře divadelního vystoupení Živý Betlém.

2009-05-09 Video - Živý Betlém

Do videogalerie bylo přidáno dlouho očekávané video - záznam z divadelního představení Živý Betlém v Lipně n.Vlt 2008.

2009-05-09 Jarní natáčení penzionů

V následujícím týdnu bude probíhat jarní natáčení penzionů na lipensku. Právě připravujeme scénáře pro pokračování krátkých filmů, dokumentů a reportáží ve kterých vás Aleš Grabi Ptáček provádí po penzionech. Našim hlavním cílem je pro vás zachytit atmosféru, kterou můžete při návštěvě těchto míst čekat.
Můžete se těšit na pokračování videí z penzionů: Plánička, Jägertla, Záhořovo lože, U Kukačků, Na farmě, penzion Luna, ubytovna Luna a dokončení dosud neuvedených videí z penzionů U lípy, Romantik a Rybářská Bašta.

2009-05-07 Hraniční kámen 1788

Do mapy byl přidán hraniční kámen z roku 1788 stojící poblíž plavebního kanálu pod zaniklou vesnicí Jasánky (Morau). Tento kámen je jeden z mála zachovalých hraničních kamenů na celé Šumavě a rozhodně stojí za návštěvu.
Kámen není u nás příliš známý, protože stojí na rakouské straně plavebního kanálu (samotný kanál zde tvoří hranici) a z naší strany nebyl snadno dostupný. Dnes je díky možnosti překročení "zelené" hranice snadno dosažitelný. Mezi Korandou a Rychnůvkem se nacházela obec Jasánky. Nutno projít zaniklou obcí dolů do údolí plavebního kanálu k zaniklé osadě Morau, odkud vede značená turistická stezka až ke kameni.

2009-05-05 Akce - Slavnosti světel

V sobotu 9.5. proběhne na Jeleních vrších zahájení 11. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu.

PROGRAM:
11:45 hod. - zahájení, předání nájemného za skulpturu Strážce / Wächter starostkou obce Nová Pec zástupci jejího majitele – předsedovi sdružení Sunnseitn.
12:00 hod. - slavnostní fanfára
- setkání s tradicí s folklorem z jižních Čech, Dolních a Horních Rakous i Bavorska
- tržiště lidových řemesel

Jelení Vrchy - horní portál plavebního tunelu
13:00 - 13:45 hod. - setkání s tradicí s pohádkami z obou stran Šumavy vypráví Helena Svobodová a Helmut Wittmann
13:45 hod. - odchod s dudačkou na plavení

Jelení Vrchy pod myslivnou
14:00 hod. - setkání s tradicí při ukázce plavení dříví od myslivny k potoku Hučice

Jelení Vrchy stodola domu č.p. 13 - EXPO KANÁL
14:45 hod. - kapela Libín-S Prachatice hraje před stodolou
15:00 - 15:30 hod. - setkání s tradicí s pohádkami z obou stran Šumavy vypráví Helena Svobodová a Helmut Wittmann

Jelení Vrchy - amfiteátr
15:40 - 16:45 hod. - setkání s tradicí s folklorem z jižních Čech, Dolních a Horních Rakous i Bavorska.
16:45 hod. - zakončení slavnosti

2009-05-04 Historické snímky Rožnova

Zaniklou obec Rožnov na pravém břehu Lipna jsme již podrobně zmapovali a zdokumentovali. Nyní do mapy přidáváme historické snímky této obce včetně jejich obyvatel, kteří byli v roce 1946 odsunuti. Můžete tak porovnat současný vzhled zaniklých míst se snímky z 1.poloviny 20.století.

Historické fotografie pocházejí z archivu Fritze a Franze Berlwieser.

2009-05-03 Video - Služba na Šumavě

Do videogalerie byl přidán dokument o pohraniční stráži na Šumavě obsahující vzácné záběry pozorovatelny na Račíně, motorového člunu PS Kyselov, pohraniční roty České Žleby a hlídku PS u signální stěny nedaleko Stožce.

Krom toho na vás ve videogalerii čekají další vzácné dobové dokumenty o pohraniční stráži.

2009-05-02 Historické snímky Perneku

Do mapy byly přidány dosud u nás neuveřejněné historické snímky snímky ze zaniklé obce Pernek a Malý Pernek u Pasečné. V obci byl kromě třech mlýnů i fotoateliér, díky kterému můžeme nyní porovnat současný stav s minulostí.

2009-05-01 Spuštění portálu

Po dlouhém období příprav dnes slavnostně spouštíme mapový video portál Šumava Geographic, který vás od dnešního dne bude provázet Šumavou.

Již nyní můžete v interaktivní mapě najít přes 1000 objektů se 4000 fotografiemi.
V mapě jsou objekty tříděny dle hodnocení. Nejzajímavější místa (se třemi trojúhelníčky) jsou na mapě vidět už při jejím největším oddálení. Při přibližování mapy postupně přibývají další objekty s nižším hodnocením.

Pravidelně pro vás budeme zveřejňovat další objekty, videa a fotografie.
Květen je měsíce zkušebního provozu, proto prosím omluvte některé drobné nedostatky.

Na hlavní doménu www.geosumava.cz směřují tyto adresy:
www.suge.cz
www.sumavageographic.cz
www.sumavageographic.com
www.sumavageographic.eu

Váš tým Šuge.

2009-04-30 Video - ubytovna Luna

Do videogalerie byla přidána krátká reportáž z ubytovny Luna v Přední Výtoni. Ve videu vystupuje 80.letá paní Dvořáková, která se o ubytovnu stará již přes 50.let. Videem provádí reportér Šuge - Aleš Ptáček.

2009-04-29 Historické snímky Perneku

Do mapy byly přidány dosud u nás neuveřejněné historické snímky snímky ze zaniklé obce Pernek a Malý Pernek u Pasečné. V obci byl kromě třech mlýnů i fotoateliér, díky kterému můžeme nyní porovnat současný stav s minulostí.

2009-04-28 Mapa - Rota Zvonková

Do mapy byla přidána bývalá pohraniční rota Zvonková. 14.rota 3.praporu PS Lipno je v dezolátním stavu.

2009-04-12 Inzerát - historické snímky PS

Šumava Geographic připravuje otevření muzea pohraničí na bývalé PS rotě Mnichovice. Pro doplnění expozice hledáme jakékoliv fotografie z oblasti ostrahy hranic v oblasti Stožec - Dolní Dvořiště. Pokud máte k dispozici některý z těchto vzácných snímků a rádi jej pro tyto účely poskytnete, kontaktujte nás na info@suge.cz. Ze snímků pořizujeme kopie.

2009-04-10 Foto - Fotografie Pohraničních rot

Do fotogalerie byly přidány snímky šumavských pohraničních rot, pořízených ještě před rokem 1989. Podívejte se jak vypadala např. rota Mnichovice hned po jejím dostavění. Dnes je to jedna z mála zachovalých rot v ČR.

2009-04-09 Mapa - Nalezen bunkr

Na Kyselově, na pravém břehu Lipna, byl našim pátracím týmem objeven dřevěný bunkr, který pravděpodobně sloužil pohraniční stráži.

2009-04-09 Video - Trailer Altenfelden

Do videogalerie byla přidána upoutávka na rakouskou zoo, nacházející se nedaleko Lipna.

2009-04-09 Bezedná studna

Objevené studna na Jasánkách je nejhlubší studnou, která byla dosud nalezena. Bzla součástí domu číslo 16. Není označena a z části zarostlá - ŽIVOTU NEBEZPEČNÁ. Pokud vyrazíte tuto studnu hledat, dbejte nejvyšší opatrnosti. Na dně není voda a není možno na dno studny ani dohlédnout. Místo je obestřeno záhadou. Leoš Ptáček, badatel a učitel působící v 1.polovině 20.století na Rychnůvku zaznamenal o tomto místě legendu, že ze dna studny vede tajná chodba směrem na Vítkův Hrádek. Tým Šumava Geographic bude v příštím týdnu studnu zkoumat. O této výsledku pátrání vyjde následně reportáž.

Základní popis zaniklé obce Jasánky:
Jasánky poprvé zmiňovány v roce 1379. Německý název Asang naznačuje, že místo vzniklo vypálením lesa a má stejný význam jako česká místní jména Žďár či Spáleniště.V roce 1921 zde žilo ve 21 domech 139 němců. Působil zde hokynář, kolář, truhlář, hostinský a porodní bába. V domě č.20 (MS288) se narodil prof.JUDr.Rudolf Dolzer, vyučující právo na univerzitě v Mannheimu. K obci náleží